XXI SEP: Najbezpieczniej pracują w Pokoju
23 Lutego 2012Liderem bezpiecznej pracy w 2011 roku jest załoga KWK Pokój. Dzisiaj (23 bm.) w Krakowie podczas tegorocznej, czyli już XXI edycji Szkoły Eksportacji Podziemnej uroczyście ogłoszono werdykt Wielkiej Kapituły Konkursu Bezpieczna Kopalnia.
Laureatami konkursu Bezpieczna Kopalnia w roku 2011, w kategorii "kopalnie węgla kamiennego" zostały:
I miejsce – KWK POKÓJ
II miejsce – KWK BOLESŁAW ŚMIAŁY
II miejsce – ZG PIEKARY
III miejsce – KWK KAZIMIERZ JULIUSZ
III miejsce – ZG SILTECH Sp. z o.o.
W kategorii "kopalnie rud miedzi" w roku 2011, Kapituła Konkursu Bezpieczna Kopalnia już po raz ósmy nie przyznała wyróżnienia, z uwagi na zaistniałe wypadki śmiertelne.
- Bezpieczeństwo w pracy nie jest kwestią szczęśliwego zbiegu okoliczności. Składa się na niego dobre zarządzanie i organizacja pracy oraz przestrzeganie przepisów przez wszystkich pracowników. Górnicy wiedzą, że wskaźniki bezpieczeństwa zależą w pewnej mierze także od warunków geologicznych, jakości maszyn i urządzeń oraz zwykłego porządku. Gratulując dyrektorom kopalń sukcesów w naszym konkursie kierujemy słowa uznania do wszystkich ich podwładnych, których należyte wykonywanie obowiązków zawodowych sprawiło, że przez trzy kolejne lata nie było w zakładzie wypadków śmiertelnych lub ciężkich. Dla nadzoru górniczego kolejne edycje tego konkursu, a było ich już 16, są chwilą satysfakcji, że mamy silnych sojuszników w promowaniu bezpiecznej pracy w górnictwie. Troska przedsiębiorców górniczych o zdrowie i życie górniczych jest niewątpliwie nakazem moralnym. Ale jest każe kalkulacją ekonomiczną, bezpieczeństwo pracy przekłada się na wyniki finansowe zakładu. Kto jeszcze tego nie zauważył przekona się o tym, gdy kopalnie zaczną płacić wyższe składki na ubezpieczenie wypadkowe. Prawdopodobnie nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 kwietnia – mówi dr inż. Piotr Litwa, prezes WUG.
Wyróżnienia dla liderów bezpieczeństwa wręczono po Sesji "Górnictwo z zasadami". Czwartkowa sesja SEP w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie miała wyjątkowo uroczysty charakter, ponieważ została przygotowana w ramach obchodów 90- lecia nadzoru górniczego. W programie sesji, prowadzonej przez: prof. Antoniego Tajdusia , rektora Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, dr inż. Piotra Litwę – prezesa Wyższego Urzędu Górniczego oraz Józefa Dubińskiego – dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa wygłoszono następujące referaty:
- Historia nadzoru górniczego na ziemiach polskich - Piotr Litwa (WUG)
- Metan – bogactwo czy najpoważniejsze zagrożenie naturalne w polskim górnictwie węgla kamiennego. Bezpieczna eksploatacja w świetle zdarzeń zaistniałych w KWK ,,Wujek" Ruch ,,Śląsk" i w KWK ,,Krupiński" - Adam Mirek, Andrzej Respondek (WUG)
- Wykorzystanie informacji zawartych w dokumentach mierniczo–geologicznych przekazanych do Archiwum Dokumentacji Mierniczo-Geologicznej zlikwidowanych zakładów górniczych w Wyższym Urzędzie Górniczym - Piotr Wojtacha , Włodzimierz Mosór, Jerzy Picur (WUG)
Wielka Kapituła Konkursu Bezpieczna Kopalnia obradowała w składzie:
Mgr inż. Wojciech MAGIERA – wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego
Prof. dr hab. inż. Józef DUBIŃSKI – dyrektor Naczelny Głównego Instytutu Górnictwa
Prof. dr hab. inż. Stanisław KRZEMIEŃ – Politechnika Śląska
Prof. dr hab. inż. Paweł KRZYSTOLIK – Główny Instytut Górnictwa
Prof. dr hab. inż. Krzysztof CYBULSKI – Fundacja "Bezpieczne Górnictwo" im. W. Cybulskiego
Beata MARYNOWSKA – Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach
Janusz KOC – Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Chorzowie
Dr inż. Jerzy KICKI – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej
Dr hab. inż. Eugeniusz Jacek SOBCZYK – Komitet Organizacyjny Szkoły Eksploatacji Podziemnej
Werdykt tegorocznego konkursu został ustalony na posiedzeniu Kapituły 14 lutego 2012 r. w Katowicach, w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego. odbyło się posiedzenie Na posiedzeniu dokonano wyboru zwycięzców konkursu Bezpieczna Kopalnia w grupie kopalń węgla kamiennego.
Główne kryteria wyboru laureatów Konkursu Bezpieczna Kopalnia nie zmieniają się od lat. Kapituła bierze pod uwagę :
- brak wypadków śmiertelnych i ciężkich w ostatnich trzech latach,
- liczba wypadków lekkich w kopalniach bez wypadków śmiertelnych i ciężkich,
- liczba kolejnych dni bez wypadku w roku konkursu,
występujące zagrożenia naturalne wg stopni, kategorii i klas,
- liczba załogi (w tym zatrudnienie pod ziemią),
- wielkość wydobycia.