Aclara Resources rozpocznie produkcję pierwiastków ziem rzadkich w Brazylii
28 Października 2024Kanadyjska firma z oddziałem w Chile, zajmująca się wydobyciem ziem rzadkich, na początku przyszłego roku planuje wystąpić o pozwolenie środowiskowe dla projektu związanego z pierwiastkami ziem rzadkich w Brazylii. Ich produkcja ma się rozpocząć się w 2027 r., czyli 2 lata przed terminem założonym w pierwotnym harmonogramie.
Aclara Resources twierdzi, że złoże Carina w stanie Goiás może dać 191 ton rocznie dysprozu (Dy) i terbu (Tb), które są ciężkimi pierwiastkami ziem rzadkich wykorzystywanymi w produkcji pojazdów elektrycznych.
Aclara Resources zaktualizowała wstępna ocenę ekonomiczną projektu. Obecnie szacuje jego wartość netto na 1,5 mld dolarów. Początkowe koszty mają wynieść 593 mln dolarów. Przewiduje się, że projekt wygeneruje roczny przychód netto w wysokości 505 mln dolarów.
Dyrektor generalny firmy Ramón Barua powiedział agencji Reuters, że po uruchomieniu produkcja Cariny będzie bliska około 13% chińskiej produkcji tych materiałów w 2023 r.
Kanadyjskie przedsiębiorstwo uruchomi projekt szybciej, niż oczekiwano. Produkcja w Carinie pierwotnie miała się rozpocząć w 2029 r. Inwestycja nabrała dynamiki głównie dzięki porozumieniom z władzami stanowymi i lokalnymi, mającymi na celu przyspieszenie procesu wydawania pozwoleń. Jeśli zgodnie z przewidywaniami niezbędne pozwolenia zostaną wydane w ciągu 18 miesięcy, produkcja mogłaby się rozpocząć w 2027 r.
Do końca 2025 r. Aclara Resources planuje przeprowadzić dodatkowe badania wiertnicze i metalurgiczne, aby doprecyzować wstępne studium wykonalności oraz projekt budowy zakładu pilotażowego.
Brazylia posiada trzecie co do wielkości rezerwy pierwiastków ziem rzadkich na świecie. Państwo to staje się wiodącym miejscem powstawania projektów wydobywczych na wczesnym etapie, ponieważ kraje zachodnie starają się zmniejszyć swoją zależność od importu pierwiastków ziem rzadkich z Chin.
Oprócz projektu Carina Aclara Resources stara się również uzyskać pozwolenia środowiskowe dla mniejszego złoża w Chile, znanego jako Penco.
[www.mining.com]