Argentyna zagłębiem litowym. O metal przyszłości walczą najwięksi
8 Maja 2023W połowie lutego br. firma Ford Motor Company ogłosiła, że przeznaczy 3,5 mld dolarów na budowę fabryki akumulatorów w stanie Michigan. Inwestycja ma jej pomóc w osiągnięciu celu, jakim jest produkcja 2 mln pojazdów elektrycznych rocznie do 2030 r.
Ogniwa akumulatorowe będą wykorzystywać technologię dostarczoną przez chińską firmę Contemporary Amperex Technology, największego na świecie producenta akumulatorów do pojazdów elektrycznych.
Inwestycja Forda jest następstwem protokołu ustaleń z firmą Rio Tinto z lipca 2022 r., w którym oba podmioty zgodziły się wspólnie opracować bardziej zrównoważone oraz bezpieczne łańcuchy dostaw baterii i akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Na mocy protokołu ustaleń Ford ma zostać klientem projektu litowego Rincon w Argentynie, który Rio Tinto nabyła w marcu 2022 r. za 825 mln dolarów.
Projekt Rincon firmy Rio Tinto sąsiaduje z flagowym projektem przedsiębiorstwa Argentina Lithium - Rincon West. Argentina Lithium, z siedzibą w kanadyjskim Vancouver, jest częścią koncernu Grosso Group of Companies, który działa w Argentynie od 1993 r. To daje firmie przewagę konkurencyjną polegającą na możliwości pozyskiwania i nabywania projektów poszukiwawczych w optymalnych lokalizacjach.
Obecnie Argentina Lithium ma cztery projekty w tzw. trójkącie litowym na pograniczu Argentyny, Chile i Boliwii, gdzie pozyskiwana jest blisko połowa światowego litu. To także źródło około 60% znanych rezerw litu.
[www.mining.com]