BHP Group próbuje przejąć Anglo American
2 Lipca 2024Firma wydobywcza Anglo American otrzymała od BHP Group ofertę wykupu wszystkich akcji. Jeśli doszłoby do transakcji, powstałby największy na świecie producent miedzi. Jak na razie zarząd Anglo American odrzucił już trzy propozycje BHP.
Anglo American, która posiada kopalnie węgla, miedzi czy diamentów, w takich krajach, jak Chile, RPA, Brazylia i Australia, w lutym br. rozpoczęła przegląd aktywów z powodu 94-procentowego spadku rocznego zysku. BHP Group jest z kolei największą na świecie firmą wydobywczą. Zajmuje się produkcją m.in. miedzi, węgla koksującego czy niklu. Jej kapitalizacja rynkowa wynosi około 149 mld dolarów.
Ostra walka pomiędzy tymi gigantami światowego górnictwa mocno niepokoi pracowników ogromnej kopalni nawozów Woodsmith w North Yorkshire, która nieoczekiwanie znalazła się w centrum wydarzeń. Po odrzuceniu przez Anglo American ofert BHP firma ta znalazła się pod presją cięcia kosztów oraz odchudzania rozległego portfela inwestycji. Przedsiębiorstwo zapowiedziało, że ograniczy kwotę, którą planowało wydać na rozwój kopalni w North Yorkshire, zatrudniającej około 2000 osób. Projekt o wartości 9 mld dolarów stanął pod dużym znakiem zapytania, tym bardziej, gdyby trafił pod skrzydła BHP Group. Australijska firma buduje bowiem w Kanadzie własny gigantyczny zakład nawozowy za kwotę ponad 10 mld dolarów. „Kopalnia Woodsmith miała zapewnić bogactwo i długoletnią działalność gospodarczą w naszym słabo rozwiniętym regionie”, przypomniał Neil Swannick, lokalny radny.
Anglo American nie wyjaśniła, co oznacza „spowolnienie” procesu inwestycyjnego w kopalni Woodsmith oraz ile miejsc pracy jest zagrożonych. Faktem jest, że projekt kosztuje firmę znacznie więcej, niż szacowano kilka lat temu. Anglo American wydaje na niego około 1 mld dolarów rocznie. Nakłady inwestycyjne mają być obcięte w przyszłym roku do około 200 mln dolarów. Kopalnia miała zostać otwarta w 2027 r., a teraz termin ten został przesunięty na czas nieokreślony.
Anglo American kupiła projekt Woodsmith od Sirius Minerals w 2020 r. za 405 mln funtów. Nabycie przez górniczego potentata składowiska nawozów polihalitowych był powodem do świętowania dla mieszkańców tej części hrabstwa Yorkshire. Firma oferowała dobrze płatne posady oraz przekazywała miliony na potrzeby społeczności rybackiego miasteczka Whitby na wybrzeżu Morza Północnego oraz kilku małych wiosek rozsianych po wrzosowiskach. W zamian zyskała entuzjastyczne wsparcie dla swojego projektu. Gospodarka Whitby opiera się na turystyce, w której praca ma charakter sezonowy i jest zwykle mniej płatna. Nadal nie jest jasne, czy kopalnia Woodsmith zostanie ukończona. Po je uruchomieniu polihalit, stosunkowo mało znana forma nawozu, miałby być przesłany najdłuższym tunelem w kraju do zakładu przetwarzania w Teesside Freeport na wybrzeżu Morza Północnego.
Dla rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej „wyrównywanie poziomu” biedniejszych regionów stało się sztandarowym projektem, w który wpisuje się inwestycja Anglo American. Robert Goodwill, lokalny poseł do parlamentu z ramienia Partii Konserwatywnej, powiedział, że otrzymał zapewnienie, że Anglo American będzie kontynuować prace nad projektem Woodsmith. Celem jest utrzymanie jego rentowności, ale przyszłość pozostaje niepewna.
[www.mining.com]