Strona główna/O nas/Ze świata/BHP wstrzymuje wydobycie niklu w Australii Zachodniej

BHP wstrzymuje wydobycie niklu w Australii Zachodniej

1 Sierpnia 2024

Na początku lipca BHP Group, największa na świecie spółka wydobywcza, ogłosiła, że od października tego roku zawiesi działalność związaną z wydobyciem niklu w Australii Zachodniej. Przedsiębiorstwo tłumaczy swoją decyzję spadkiem cen tego metalu oraz problemami z nadpodażą na rynku światowym.

Górniczy gigant zapowiedział, że do lutego 2027 r. dokona ponownej oceny opłacalności wydobycia niklu.

- Podobnie jak inne podmioty australijskiego sektora wydobycia niklu nie byliśmy w stanie stawić czoła poważnym wyzwaniom, wynikającym z globalnej nadpodaży niklu - przyznała prezes BHP w Australii Geraldine Slattery.

Firma zapowiedziała, że utworzy fundusz o wartości 20 mln dolarów australijskich (13,6 mln USD) w celu wspierania lokalnych społeczności oraz przedsiębiorstw dotkniętych zawieszeniem. Do tych ostatnich należy np. Lynas Rare Earths, największy na świecie, poza Chinami, producent pierwiastków ziem rzadkich. BHP Group dostarczała mu kwasu siarkowy - kluczowy składnik w przetwarzaniu pierwiastków ziem rzadkich - z huty niklu w Kalgoorlie.

Australijska minister ds. zasobów Madeleine King nazwała decyzję BHP „rozczarowującą”, zauważając, że rząd federalny współpracował z firmami wydobywającymi nikiel w zakresie rozwiązań politycznych, mających na celu wsparcie australijskiej produkcji tego metalu. Ceny niklu, metalu o kluczowym znaczeniu w produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych, spadły w ubiegłym roku o 40%. Eksperci twierdzą, że prawdopodobnie osiągnęły już najniższy poziom, głównie z powodu rosnącej ilości metalu pochodzącego z Indonezji. Nadpodaż postawiła branżę w krytycznej sytuacji. Blisko połowa wszystkich kopalń niklu nie jest w stanie osiągać zysków przy obecnych cenach. Wyższe koszty produkcji w australijskich kopalniach utrudniają konkurowanie z dostawami z Indonezji. Tam nikiel wydobywa się przy zdecydowanie luźniejszym podejściu do obostrzeń środowiskowych.

Producenci niklu na całym świecie podejmują działania mające ograniczyć negatywne skutki obecnej sytuacji rynkowej. Firma Anglo American bada możliwości zbycia lub zamknięcia swojego oddziału zajmującego się wydobyciem niklu, natomiast Glencore zdecydowała się sprzedać część działalności na wyspach Nowej Kaledonii.

Jeszcze w styczniu 2023 r. na Australię przypadało 72% niklu w sieci magazynów Londyńskiej Giełdy Metali (LME), ale już w czerwcu br. udział ten spadł do 29%.

[www.mining.com]

do góry