Chińczycy z kłopotami w Afryce. Załamanie cen miedzi i kobaltu
17 Września 2019Chińska firma Molybdenum, będąca największym producentem miedzi w Demokratycznej Republice Konga, poinformowała swoich pracowników, że usiłuje pozyskać pieniądze, tak by załamanie cen miedzi i kobaltu nie uderzyło w górników w tym kraju.
Molybdenum, która prowadzi ogromną kopalnię – Tenke Fungurume, przyznaje, że spadek cen metali w powiązaniu z rosnącymi podatkami i opłatami oraz kosztami produkcji oznacza, że firma jest w „strefie deficytu”. Ponadto spółka dodała, że dotknęły ją również problemy z maszynami produkcyjnymi.
„W pierwszej połowie roku firma nie osiągnęła celów produkcji. Ceny miedzi i kobaltu są na najniższym poziomie” – przyznali Chińczycy w informacji przekazanej Bloomberg News.
Chińczycy ostrzegają, że kongijski przemysł wydobywczy, pod wieloma względami wyjątkowy, jest pod presją w związku ze zrewidowaniem branżowych przywilejów. Przepisy, jakie wprowadzono w marcu ub. roku, podniosły podatki i odwołały klauzule, które miały chronić sektor górniczy przed zmianami podatkowymi przez następne 10 lat. 8 miesięcy później Rząd Demokratycznej Republiki Kongo wymusił 10-procentowy podatek od produkcji kobaltu.
Z kolei spółka Glencore, jedna z największych na świecie firm dostarczających surowce mineralne, przyznała niedawno, że w ciągu najbliższych 2 lat zamknie kopalnię Mutanda w Demokratycznej Republice Konga. Ich decyzja również jest konsekwencją załamania na rynku kobaltu – od kwietnia ubiegłego roku ceny tego metalu spadły o ponad 70%.
Te niepowodzenia dobitnie pokazują, jak szybko kobalt z cennego metalu stał się dla firm wydobywczych utrapieniem. Po czterokrotnym wzroście cen w ciągu 2 lat spadły one do najniższego poziomu od 2016 roku. Ceny miedzi spadły natomiast o około 5% w ciągu ostatnich lat.
„Pomimo niesprzyjającego otoczenia i trudności, żeby zachować poziom zatrudnienia oraz przywileje pracownicze, nowy zespół zarządzający z pomocą akcjonariuszy zamierza ożywić strategię biznesową oraz rozbudowuje plan uwzgledniający ryzyka” – informuje chińskie Molybdenum.
[www.mining.com]