Drony pomogą w poszukiwaniu pierwiastków rzadkich
17 Maja 2018Kolejną technologią mogącą służyć nowoczesnej eksploatacji i poszukiwaniu pierwiastków są drony.
Energia odnawialna staje się coraz popularniejsza, ale nadążanie za zapotrzebowaniem na tę ekologiczną stwarza kolejny problem. Do budowy urządzeń produkujących tzw. zieloną energię potrzebne są pierwiastki, które wciąż muszą być pozyskiwane z ziemi tradycyjnymi metodami górniczymi.
Kraje takie jak Niemcy, które zobowiązały się do taktyki niskoemisyjnej, nie mają obecnie wystarczających zasobów tych pierwiastków pozwalających na produkcję turbin wiatrowych i paneli słonecznych. W szczególności brakuje metali, takich jak: miedź, kobalt, metale z grupy platynowców i pierwiastki ziem rzadkich, np. ind i german.
Dlatego obecnie zespoły naukowców w Niemczech opracowują nowe sposoby poszukiwania tych cennych materiałów. Jednym z nich jest korzystanie z dronów wyposażonych w specjalne kamery i czujniki. Naukowcy z Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR) w Dreźnie analizują sposób, w jaki światło odbija się od leżących poniżej skał, aby odkryć złoża cennych metali. Każdy minerał wytwarza własne charakterystyczne odbicie światła, ze względu na specyficzny kształt i wielkość kryształów. Ponadto opracowują czujnik wiązki laserowej, aby zidentyfikować minerały, które świecą jaśniej niż inne w wyniku fluorescencji.
Te nieinwazyjne metody poszukiwań pozwalają uniknąć wykonywania odwiertów i umożliwiają firmom wydobywczym stosowanie mniej destrukcyjnych oraz bezpieczniejszych sposobów wydobycia. W najnowszym wydaniu czasopisma „HZDR – Discovered” naukowcy pokazują, w jaki sposób techniki te umożliwiły im zlokalizowanie pierwiastków ziem rzadkich w Finlandii i Namibii.