Energia ze zlikwidowanej kopalni
2 Marca 2018Nie tylko w Polsce w miejscu byłych kopalń powstają ośrodki naukowe, sportowe czy handlowe. Na przykład w Brytyjskiej Kolumbii w Nanaimo, w mieście niegdyś zbudowanym na węglu, na bazie opuszczonych budynków kopalnianych stworzono ośrodek naukowy. Dodatkowo kopalnia wkrótce stanie się źródłem ciepła dla tego obiektu.
Ostatnia działająca kopalnia węgla na wyspie Vancouver właśnie jest zamykana wyznaczając koniec pewnej epoki. Jest to jedna z kilkudziesięciu kopalń węgla, które działały wokół miasta portowego od początku XX w.
Jednak zamknięcie nie oznacza rezygnacji z wykorzystania jej potencjału. Słona woda z zatopionych szybów kopalni Wakesiah, która płynie od 135 do 180 metrów pod kampusem Uniwersytetu Vancouver Island, zostanie wypompowana na powierzchnię w celu pozyskania ciepła.
Woda ma przepłynąć przez wymiennik ciepła i wrócić pod ziemię powiedział Alan Cumbers, wiceprezes ds. obiektów i usług pomocniczych uniwersytetu.
System wymiany ciepła, który ma zostać uruchomiony w ciągu najbliższych kilku miesięcy, rozgrzeje i schłodzi około 20 procent budynków na terenie kampusu, w tym nowy budynek opieki zdrowotnej i naukowej.
W przeciwieństwie do energii geotermalnej, która pobiera ciepło w postaci gorącej wody lub pary z głębokiego rdzenia Ziemi, ten proces pobiera i wykorzystuje wodę z dużo płytszych głębokości.