Giganci górnictwa ostrzegają przed trudniejszymi czasami
12 Sierpnia 2022Największe firmy górnicze na świecie - BHP Group oraz Rio Tinto Group - zwracają uwagę na coraz większe turbulencje, z jakimi muszą zmagać się producenci surowców. Wskazują na rosnące koszty, podczas gdy popyt na metale - od rudy żelaza po miedź słabnie.
BHP ostrzegło przed „ogólnym spowolnieniem globalnego wzrostu” w związku z wojną w Ukrainie, europejskim kryzysem energetycznym oraz ogólnoświatowym zaostrzeniem polityki pieniężnej. Firmy z branży wydobywczej rewidują całoroczne prognozy z uwagi na utrzymującą się presję kosztową.
Chociaż rentowność firm jest nadal wysoka, zarówno BHP, jak i Rio Tinto starają się przygotować na wypadek znacznego spowolnienia popytu w Chinach. Ceny surowców spadły w ostatnich miesiącach, ponieważ popyt w Państwie Środka słabnie, a ponadto mnożą się prognozy recesji w gospodarkach rozwiniętych. Cena rudy żelaza, przynoszącej największe zyski obu firmom, spadła w ostatnich tygodniach poniżej 100 dolarów za tonę.
Największa gospodarka Azji wzrosła tylko o 0,4% w ostatnim kwartale i nie ma pewności, kiedy władze Chin podejmą działania mające na celu wsparcie gospodarki. Jednocześnie firmy borykają się z rosnącymi kosztami. - Spodziewamy się, że efekt opóźnień spowodowany presją inflacyjną utrzyma się w roku finansowym 2023, podobnie jak napięcia na rynku pracy oraz ograniczenia łańcucha dostaw - powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny BHP Mike Henry.
Dostawy rudy żelaza do produkcji stali z regionu Pilbara w Australii Zachodniej, gdzie wydobywa ją BHP, osiągnęły 72,8 mln ton w drugim kwartale br., co oznacza spadek o 1,2% w porównaniu z poprzednim rokiem oraz wzrost o 8,5% w porównaniu z poprzednim kwartałem, na co wpłynęły zakłócenia spowodowane przez pandemię Covid-19. Z kolei Rio Tinto ogłosiło w zeszłym miesiącu 5-procentowy wzrost kwartalnych dostaw rudy żelaza.
Inny gigant wydobywczy, brazylijskie przedsiębiorstwo Vale, które rywalizuje z BHP o drugie miejsce za Rio Tinto pod względem wielkości wydobycia rudy żelaza, wyprodukowało w zeszłym kwartale 74,1 mln ton składnika do produkcji stali. Vale również obniżyło prognozy dotyczące wydobycia rudy żelaza na 2022 r. - z 320-335 mln ton do 310-320 mln ton.
David Radclyffe, starszy analityk ds. górnictwa w Global Mining Research, komentuje: - Z pewnością od pewnego czasu widać więcej niepewności, co znalazło odzwierciedlenie w prognozach przedstawionych przez BHP i Rio Tinto. Mimo to ich bilanse nigdy nie były tak dobre. Są przygotowani, aby przetrwać kryzys.
[www.mining.com]