Strona główna/O nas/Ze świata/Glencore rezygnuje z australijskiego projektu węglowego

Glencore rezygnuje z australijskiego projektu węglowego

15 Lutego 2023

Potentat wydobywczy firma Glencore odłożyła plany budowy gigantycznej kopalni węgla o wartości 2 mld dolarów australijskich (1,3 mld dolarów amerykańskich) w stanie Queensland, która stałaby się jedną z największych w Australii. Szwajcarska firma twierdzi, że decyzja o rezygnacji z projektu „Valeria” jest skutkiem globalnej niepewności, co do przyszłości węgla oraz wzrostu państwowych opłat licencyjnych w Australii.

Posunięcie to wpisuje się również w strategię Glencore polegającą na stopniowym wycofywaniu się z utrzymywania kopalń węgla energetycznego. Proces ten miałby się zakończyć do połowy lat 40. XXI wieku. Celem firmy jest zmniejszenie o połowę emisji dwutlenku węgla do 2035 r. i osiągnięcie zerowej emisji do 2050 r.

Konkurenci Glencore, w tym BHP oraz Rio Tinto, są w trakcie odchodzenia od paliw kopalnych emitujących CO2 na rzecz wydobywania minerałów niezbędnych do niskoemisyjnej transformacji energetycznej, takich jak miedź, nikiel, lit oraz kobalt.

Budowa odkrywkowej kopalni węgla metalurgicznego i energetycznego „Valeria” miała rozpocząć się w 2024 r. Planowano stworzenie 1400 miejsc pracy przy budowie oraz 1250 stanowisk operacyjnych. Kopalnia miała wydobywać 20 mln ton węgla rocznie przez 37 lat eksploatacji.
Dyrektor generalny Glencore Gary Nagle przyznał, że w latach 2019-2035 firma planuje zamknąć 12 kopalń węgla.

- Będziemy kontynuować rozbudowę terenów poprzemysłowych w istniejących kopalniach w Australii, ale należy pamiętać, że w ciągu najbliższych czterech lat nasze kopalnie Liddell, Newlands i Integra zostaną zamknięte - dodał.

Obecnie Glencore posiada 26 kopalń węgla, z których większość znajduje się w Australii.

Władze stanu Queensland, gdzie znajdują się kopalnie węgla należące do BHP, Anglo American oraz Peabody Energy, w czerwcu 2022 r. zakończyły 10-letni okres zamrożenia stawek opłat licencyjnych dla firm wydobywczych.

[www.mining.com]

do góry