Glencore wchodzi w argentyński projekt miedziowy
19 Września 2023Szwajcarska firma Glencore, jeden ze światowych potentatów wydobywczych, kupiła 56% udziałów w projekcie wydobycia miedzi MARA w Argentynie. Akcje nabyła od przedsiębiorstwa Pan American za 475 mln dolarów. Z kolei Pan American nabyło pakiet kontrolny w MARA w ramach niedawnego przejęcia od firmy Yamana Gold.
Kopalnia miedzi MARA znajduje się w północno-zachodniej prowincji Argentyny w Catamarce. Uruchomiona została w grudniu 2020 r. w wyniku połączenia zakładu i infrastruktury wydobywczej Minera Alumbrera ze złożem miedzi i złota Agua Rica. Rezerwy mineralne w tym złożu szacowane są na 5,4 mln ton miedzi oraz 7,4 mln uncji złota. Okres eksploatacji kopalni ma wynieść 28 lat.
Jak większość czołowych firm wydobywczych na świecie, Glencore stara się wzmocnić swoją pozycję na rynku miedzi. Analitycy przewidują bowiem zbliżający się deficyt tego metalu, szacowany na miliony ton na początku następnej dekady. Według firmy McKinsey & Co. globalna elektryfikacja zwiększy roczny popyt na miedź do 36,6 mln ton do 2031 r., w porównaniu z obecnym zapotrzebowaniem wynoszącym około 25 mln ton. Firma konsultingowa przewiduje, że dostawy miedzi wyniosą w tym okresie około 30,1 mln ton, pozostawiając lukę na poziomie 6,5 mln ton. Z kolei prognoza firmy S&P Global Market Intelligence określa deficyt miedzi na poziomie nawet 19 mln ton. CRU Group, organizator Światowej Konferencji Miedzi, która odbywa się co roku w Santiago w Chile, wspomina natomiast o rocznym deficycie podaży na poziomie 4,7 mln ton do 2030 r. oraz ostrzega, że świat będzie musiał zainwestować ponad 100 mld dolarów, aby zaspokoić przewidywany popyt.
Glencore od jakiegoś czasu mocno inwestuje w miedź. Jej największym w ostatnim czasie sukcesem na tym polu było przejęcie NorthMet, pierwszej kopalni miedzi i niklu w Minnesocie. Szwajcarska firma próbowała również kupić część akcji Teck Resources, ale ostatecznie nie udało się jej przejąć aktywów miedziowych największego kanadyjskiego przedsiębiorstwa górniczego. Glencore poinformowała ponadto, że zwiększy wydatki na rozbudowę kopalni miedzi Antapaccay w Peru do 1,5 mld dolarów, z wcześniej ogłoszonych 590 mln dolarów.
Argentyna posiada mnóstwo niewyk orzystanych zasobów miedzi, ma też kilka kopalń w fazie rozwoju, w tym El Pachon, należącą do Glencore oraz Josemaria, należącą do Lundin Mining. Kraj ten przyciąga również dużych inwestorów poszukujących złóż litu. W tym sektorze Glencore połączyła niedawno siły z francuskim przedsiębiorstwem Eramet.
[www.mining.com]