Indonezja zaniża emisję metanu z górnictwa?
25 Kwietnia 2024Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez zespół doradców ds. energetyki Ember, emisje metanu z rozwijającego się sektora wydobycia węgla w Indonezji są znacznie zaniżone, co zagraża międzynarodowym zobowiązaniom klimatycznym tego kraju.
Według analityków trzeci co do wielkości, po Chinach i Indiach, pod względem wydobycia węgla kraj na świecie zaniża emisję metanu z kopalń. Ember powołuje się przy tym na niezależne szacunki naukowców korzystających z satelitów oraz danych zebranych przez organizację non-profit Global Energy Monitor.
Indonezja miała nie uwzględniać w raportach uwolnień metanu ze złóż podziemnych. I choć w ostatnim oficjalnym raporcie tego kraju dla Organizacji Narodów Zjednoczonych zastosowano zatwierdzone podejście, które stosuje współczynnik emisji do każdej tony wydobytego węgla, Ember stwierdził, że biorąc pod uwagę charakter krajowych kopalń odkrywkowych, wyższy współczynnik byłby bardziej odpowiedni.
Rozbieżności mogą zagrozić wysiłkom Indonezji na rzecz wywiązania się z obietnic w zakresie redukcji emisji metanu. Ponad 150 krajów podpisało porozumienie w tym zakresie, w którym zobowiązały się do ograniczenia emisji metanu o 30% do końca tej dekady w porównaniu z poziomem z 2020 r.
Metan jest głównym składnikiem gazu ziemnego, ale może ulatniać się również podczas wydobycia węgla, gdy warstwy skalne lub pokłady węgla ulegną spękaniu. Przedsiębiorstwa górnicze rutynowo wypuszczają metan do atmosfery, aby zmniejszyć ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Ciągle jeszcze niewiele kopalń wykorzystuje dostępną technologię wychwytywania naziemnego metanu.
Zdaniem ekspertów zespołu Ember Indonezja powinna gromadzić dane i analizować emisje z poszczególnych kopalń oraz rozróżniać emisje z kopalń podziemnych i odkrywkowych w raportach o uwolnieniach metanu.
Niezależne analizy, przeprowadzone na podstawie danych satelitarnych, sugerują, że wiele krajów zaniża emisję metanu. W 2022 r. Australia zrewidowała swoje obliczenia dotyczące zanieczyszczenia metanem z odkrywkowych kopalń węgla, co oznaczało, że całkowite krajowe emisje roczne były średnio o 0,3% wyższe, niż deklarowano przez ponad 30 lat.
Szacuje się, że metan ma ponad 80 razy większą siłę ocieplenia klimatu niż dwutlenek węgla w ciągu pierwszych 20 lat jego obecności w atmosferze, a ograniczenie możliwych do uniknięcia emisji z paliw kopalnych to jeden z najtańszych i najszybszych sposobów na spowolnienie zmian klimatycznych.
[www.mining.com]