Strona główna/O nas/Ze świata/Kilkaset budynków w północnej Anglii wykorzystuje wody (..)

Kilkaset budynków w północnej Anglii wykorzystuje wody kopalniane do ogrzewania

22 Listopada 2023

Sześć miesięcy po rozpoczęciu działalności pierwsza w Wielkiej Brytanii sieć ciepłownicza na wodę kopalnianą została uznana za sukces. Elektrownia zlokalizowana w Gateshead w północno-wschodniej Anglii wykorzystuje wypełnione wodą, nieczynne wyrobiska górnicze znajdujące się 150 m pod centrum miasta.

Pozyskana energia geotermalna z wód kopalnianych służy do wytwarzania bezpiecznego oraz niskoemisyjnego ciepła. Prace w podziemnych wyrobiskach były wspierane przez Urząd ds. Węgla (Coal Authority), który w imieniu rządu jest właścicielem nieczynnej infrastruktury wydobywczej. Badania nad wykonalnością inwestycji przeprowadziła także Brytyjska Służba Geologiczna.

„Projekt Gateshead Energy Company, będący własnością samorządu, pokazuje, w jaki sposób podobne sieci mogą przynieść korzyści innym społecznościom dawnego zagłębia węglowego w Wielkiej Brytanii. Biorąc pod uwagę miliardy ton węgla wydobytego z brytyjskich kopalń w ciągu ostatnich trzech stuleci, istnieje mnóstwo informacji na temat wyrobisk górniczych. Wiele z naszych miast rozrosło się dzięki dawnym zasobom węgla, co pozwoliło na dobre dopasowanie obszarów zapotrzebowania na ciepło do obszarów nieczynnych kopalń” - stwierdził w oświadczeniu medialnym Urząd ds. Węgla.

Projekt otrzymał dofinansowanie od rady Gateshead oraz 5,9 mln funtów z krajowego programu inwestycyjnego. Za pozyskane pieniądze zainstalowano 5 km nowych rur sieci ciepłowniczej, wykonano odwierty oraz węzeł energetyczny z pompą ciepła, który może wytworzyć 6 megawatów ciepła z wody kopalnianej.

Energia cieplna zasila 350 wieżowców, Międzynarodowe Centrum Muzyki Glasshouse, Gateshead College, Bałtyckie Centrum Sztuki Współczesnej, kilka budynków biurowych oraz duży zakład produkcyjny. W przyszłości do sieci zostanie podłączonych 270 domów prywatnych, nowe centrum konferencyjne oraz hotel. Szacuje się, że projekt Gateshead pozwoli zaoszczędzić 72 tys. ton CO2 w ciągu 40 lat.

Biorąc pod uwagę pozytywne efekty pierwszej tego typu inicjatywy, Urząd ds. Węgla ogłosił, że współpracuje już z innymi władzami lokalnymi w Anglii, Szkocji i Walii, aby uwolnić pełny potencjał krajowych zasobów ciepła z wód kopalnianych. „To poważny krok naprzód w misji dekarbonizacji ciepła oraz rzeczywisty przykład tego, jakie korzyści z wykorzystania historycznej infrastruktury górniczej mogą odnieść społeczności lokalne”, czytamy w komunikacie władz.

[www.mining.com]

do góry