Strona główna/O nas/Ze świata/Kirgistan przejął należącą do Kanadyjczyków kopalnię (..)

Kirgistan przejął należącą do Kanadyjczyków kopalnię złota

28 Czerwca 2021

Kanadyjska firma Centrerra Gold podjęła działania mające chronić prawa akcjonariuszy po tym, jak Kirgistan oficjalnie przejął kontrolę nad kopalnią złota Kumtor. Jej dyrektor naczelny Scott Perry powiedział, że jest w kontakcie z władzami Kanady i Anglii, które zaoferowały swoje wsparcie.

- Jako znaczący partner inwestycyjny Republiki Kirgiskiej, Kanada jest bardzo zaniepokojona dalszym rozwojem tamtejszego sektora wydobywczego - powiedział z kolei kanadyjski minister spraw zagranicznych Marc Garneau. - Kanada jest rozczarowana, że spór między inwestorami zagranicznymi a rządem Republiki Kirgiskiej nie został rozwiązany w przejrzysty sposób - dodał.

Ponadto Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), który zapewnił finansowanie projektu Kumtor, oświadczył, że przejęcie kopalni zagrozi ożywieniu gospodarczemu kraju i jego reputacji, jako bezpiecznego miejsca do działania dla inwestorów. Bank z siedzibą w Londynie zapowiedział również wszczęcie arbitrażu przeciwko rządowi Kirgistanu, po tym jak tamtejszy parlament przyjął ustawę zezwalającą państwu na tymczasowe przejęcie kopalni złota Kumtor, największego w kraju przedsiębiorstwa przemysłowego.

Kirgistan posunął się do takich działań po tym, jak miejscowy sąd ukarał Kumtor Gold grzywną w wysokości ponad 3 mld dolarów za rzekome składowanie odpadów wydobywczych na lodowcach w pobliżu kopalni na wysokości 4000 m n.p.m. Ponadto Kirgistan twierdzi, że Kanadyjczycy są winni ponad 1 mld dolarów niezapłaconych podatków.

W odpowiedzi na działania władz Kirgistanu Centerra nałożyła ograniczenia na sprzedaż udziałów należących do państwowej spółki Kirgizaltyn JSC, która ma 26% udziałów w kanadyjskiej spółce wydobywczej. Przedsiębiorstwo oświadczyło również, że przyjęło ze skutkiem natychmiastowym rezygnację przedstawiciela Kirgistanu w zarządzie firmy. Tymczasem analitycy nie są zaskoczeni posunięciem Kirgistanu. Spodziewali się go odkąd prezydent Sadyr Dżaparow objął władzę 10 stycznia br. Kumtor już wcześniej była przedmiotem wielu sporów między firmą a rządem Kirgistanu. Dżaparow, który przejął rządy po gwałtownych zamieszkach w październiku ubiegłego roku, prowadził kiedyś kampanię na rzecz nacjonalizacji kopalni.

Kopalnia Kumtor odpowiada za jedną piątą całkowitej produkcji przemysłowej Kirgistanu. Między 1997 a końcem 2020 r. wyprodukowała ponad 13,2 mln uncji złota. W zeszłym roku produkcja wyniosła nieco ponad 556 000 uncji.

[www.mining.com]

do góry