Strona główna/O nas/Ze świata/Kolumbia Brytyjska z rekordowym rokiem pod względem (..)

Kolumbia Brytyjska z rekordowym rokiem pod względem poszukiwań

3 Marca 2021

Kanadyjska prowincja pomimo wyzwań związanych z pandemią zanotowała jedne z najlepszych 12 miesięcy od prawie dekady pod względem wydatków na poszukiwanie złóż.

W 2020 r. nastąpiło kilka przejęć, które doprowadziły do powstania jednego z największych okręgów wydobywczych złota w Kanadzie - projektu Barkerville-Cariboo Gold. Pomimo pandemii większość kopalń w Kolumbii Brytyjskiej nadal działa i utrzymuje tysiące miejsc pracy.

W marcu 2020 r. rząd tego kraju uznał wydobycie i poszukiwanie surowców naturalnych za kluczowe dla rozwoju i zapewnił sektorowi szereg zachęt, w tym obniżenie stawki za energię czy przedłużenie zezwoleń.

Podczas gdy ceny węgla metalurgicznego spadły w 2020 r., co spowodowało tymczasowe zamknięcie jednej kopalni - Conuma Coal’s Willow Creek - ceny wszystkich innych surowców wydobywanych w Kolumbii Brytyjskiej, w szczególności złota i miedzi, wzrosły.

Premier Kolumbii Brytyjskiej John Horgan zwrócił uwagę na szereg przejęć oraz inwestycji, które dowodzą, że górnictwo w tej prowincji jest silne. W 2020 r. firma New Gold Inc. ogłosiła sprzedaż swojej posiadłości Blackwater na południe od Prince George firmie Artemis Gold Inc. za 190 mln dolarów. Z kolei Seabridge Gold Inc. kupiła projekt Snowfield od Pretium Resources za 100 mln  dolarów. Horgan wskazał również na „rewitalizację Barkerville” jako jednego z kluczowych projektów górniczych w Kolumbii Brytyjskiej. Natomiast w październiku 2020 r. Osisko Gold Royalties Ltd. wyodrębniła nową spółkę Osisko Development, która zajmie się realizacją projektu Cariboo Gold.

Na szczeblu krajowym federalny minister zasobów naturalnych Seamus O’Regan pochwalił potencjał geologiczny Kanady i rolę, jaką może odegrać górnictwo w transformacji energetycznej. - Jesteśmy jednym z niewielu zachodnich krajów, w których występuje obfitość kobaltu, grafitu, litu i niklu - wszystko to jest niezbędne do stworzenia baterii przyszłości - powiedział O'Regan. Minister dodał, że „jedną z trudnych lekcji płynących z pandemii była kruchość łańcuchów dostaw, dlatego musimy się skupić na wspólnym planie działania Kanada-USA, dotyczącym współpracy w zakresie minerałów kluczowych, który sfinalizowaliśmy rok temu”.

O'Regan powiedział, że rząd federalny przeznaczył 135 mln dolarów na dwie nowe inicjatywy. Jedną z nich jest program Geoscience for Energy and Minerals, który skupi się na niewykorzystanych zasobach północnej Kanady. Drugą jest opracowanie techniki poszukiwania głębszych złóż.

[www.mining.com]

do góry