Kraje afrykańskie chcą przetwarzać surowce u siebie
17 Grudnia 2024Rząd Zimbabwe podejmuje szereg działań, by wymusić na przedsiębiorstwach górniczych inwestycje w zakłady przetwórcze surowców mineralnych wydobywanych w tym kraju.
Od stycznia przyszłego roku Zimbabwe nie będzie już przyznawać ulg podatkowych firmom, które nie ukończą budowy zakładów przetwarzających surowce. Cel, jaki przyświeca tym działaniom, jest jeden - z Zimbabwe eksportowane mają być surowce przetworzone, a zatem droższe. Najlepiej pod tym względem wygląda przemysł platynowy. W przyszłym roku ma zostać uruchomiona kolejna rafineria tego metalu. Za inwestycją stoi Zimplats Holdings, która wydała dotychczas 29 mln dolarów na ten projekt.
Rząd Zimbabwe wprowadził już 5-procentowy podatek od eksportu niewzbogaconej platyny, aby wymusić na firmach wydobywczych inwestowanie w zakłady rafinacji. Prezydent Zimbabwe Emmerson Mnangagwa powiedział, że rząd przygotuje również rozwiązania zachęcające przedsiębiorstwa wydobywcze do lokalnego przetwarzania surowców mineralnych. Plan odzwierciedla szersze działania podejmowane w całej Afryce, mające na celu zwiększenie wartości zasobów naturalnych przed ich eksportem, a w konsekwencji uzyskanie większych korzyści gospodarczych.
Zimbabwe posiada trzecie co do wielkości zasoby platyny na świecie, po Rosji i Republice Południowej Afryki. Ten południowoafrykański kraj ponad połowę swoich przychodów generuje z eksportu minerałów, w tym złota, chromu i diamentów.
[www.mining.com]