Strona główna/O nas/Ze świata/Miedź potrzebna jak nigdy. Które kopalnie produkują (..)

Miedź potrzebna jak nigdy. Które kopalnie produkują najwięcej?

28 Kwietnia 2025

Miedź jest obecnie kluczowym metalem światowej gospodarki ze względu na jej zasadniczą rolę w wielu sektorach - od transportu po produkcję oraz elektryfikację. Do tego rosnący nacisk na czystą energię powoduje, że globalny popyt na miedź może tylko rosnąć. 

BHP Group, największa na świecie firma górnicza, prognozuje eksplozję popytu na miedź. Ma on wzrosnąć o 70% w 2050 r., osiągając 50 mln ton rocznie. Aby temu sprostać, przemysł górniczy będzie potrzebował inwestycji o wartości setek miliardów dolarów. Agencja BloombergNEF szacuje z kolei, że do 2050 r. trzeba będzie wydać aż 2,1 biliona dolarów, aby zaspokoić popyt na ten surowiec.

Sytuacja ta wywiera dużą presję na firmy górnicze, które muszą inwestować w odkrywanie nowych złóż oraz powiększanie istniejących projektów wydobywczych. W ciągu najbliższych dekad największe kopalnie miedzi odegrają bowiem kluczową rolę w transformacji energetycznej.

Największą kopalnią miedzi w rankingu obejmującym 2024 r. pozostaje Escondida w Chile, z produkcją wynosząca 1,28 mln ton, co oznacza wzrost o 16% w stosunku do 2023 r. Escondida jest w większości własnością firmy BHP (57,5%). Pozostałe akcje posiadają przedsiębiorstwa Rio Tinto (30%) oraz Mitsubishi i JX Advanced Metals (po 12,5%). W lutym br. BHP poinformowała, że będzie realizować inwestycję o wartości 2 mld dolarów w celu optymalizacji koncentratora w kopalni Escondida. Produkcja miedzi przez BHP w pierwszych trzech miesiącach 2025 r. wzrosła o 10%, co było m.in. efektem zwiększenia działalności w Escondida.

Drugie miejsce w rankingu zajmuje indonezyjska kopalnia Grasberg, będąca własnością Freeport McMoRan oraz PT Mineral Industri Indonesia. Zakład ten wyprodukował w 2024 r. 816 466 ton miedzi, co stanowi wzrost o 8,4% w porównaniu z rokiem 2023. Prace w kopalni Grasberg zostały tymczasowo wstrzymane w 2023 r. po tym, jak duże szkody wyrządziły powodzie oraz osuwiska. W 2024 r. udało się uniknąć podobnych problemów. 

Trzecia w rankingu kopalnia Collahuasi w Chile, będąca własnością firm Glencore, Anglo American oraz Mitsui, odnotowała spadek produkcji o 2,5% - do 558 636 ton w 2024 r. w porównaniu z 573 200 tonami w roku poprzednim. 

[www.mining.com]

do góry