Nie najlepsze perspektywy dla cen rudy żelaza
23 Listopada 2022Ceny rudy żelaza do końca 2022 r. osiągną najniższy poziom w ciągu ostatnich czterech lat. Prawdopodobnie będą spadać również w przyszłym roku, ponieważ Chiny i Europa ograniczą produkcję stali. Jednocześnie presja na dodatkowe dostawy będzie wzrastać.
Prognozy cen kluczowego składnika do produkcji stali wahają się od około 90 do 115 dol. za tonę. Tylko w 2018 r. były niższe, kiedy osiągnęły poziom 72,60 dol. za tonę.
- Covid-19 i spowolnienie w sektorze nieruchomości nadal obciążają popyt na stal w Chinach. Z kolei ceny w krajach zachodnich pozostaną niskie przez resztę roku z powodu słabego popytu, wysokiej inflacji i obaw przed recesją - powiedział Malan Wu, dyrektor ds. badań w firmie konsultingowej Wood Mackenzie.
Australia, największy światowy eksporter rudy, przewiduje w tym roku spadek światowej produkcji stali o 0,6% do 1,947 mld ton, uwzględniając spadki odpowiednio o 2% i 7,1% w Chinach oraz Unii Europejskiej. „Rosnące globalne obawy o recesję oraz słabość w chińskim sektorze mieszkaniowym zmniejszyły w ostatnich miesiącach światowy popyt na stal i rudę żelaza”, podał rząd Australii w raporcie kwartalnym. Chiny sprowadzają prawie 70% rudy żelaza poprzez import morski, a około dwie trzecie tego dostarcza Australia.
Załamanie en rudy dotknęłoby głównych producentów, takich jak BHP Group, Rio Tinto oraz Vale. Ale niektórzy, np. BHP, największe na świecie przedsiębiorstwo górnicze, zachowują optymizm.
- Jesteśmy przekonani, że przynajmniej Chiny będą źródłem stabilności w nadchodzącym roku - powiedział Huw McKay, wiceprezes BHP ds. analiz rynkowych i ekonomii. Dodał, że zaufanie to wzmacnia determinacja Chin, aby wesprzeć swoją gospodarkę środkami stymulującymi, w przeciwieństwie do globalnego trendu zacieśniania.
Analitycy J.P. Morgan obniżyli w zeszłym miesiącu prognozy cen rudy żelaza ze 133 dol. za tonę do 103 dol. w drugiej połowie 2022 r., a na przyszły rok ze 105 dol. do 94 dol.
[www.mining.com]