Strona główna/O nas/Ze świata/Restrukturyzacja Anglo American spowolniła

Restrukturyzacja Anglo American spowolniła

29 Listopada 2024

Anglo American zgodziła się sprzedać za 1,6 mld dolarów australijskich (1,1 mld dolarów) mniejszościowe udziały w australijskiej spółce joint venture, zajmującej się wydobyciem węgla. Bieżąca strategia firmy zakłada skoncentrowanie się na wydobyciu miedzi, rudy żelaza oraz rozbudowie ogromnej kopalni nawozów Woodsmith w Wielkiej Brytanii.

Na początku listopada br. Anglo American potwierdziła, że sprzeda 33,3% udziałów w spółce Jellinbah Group firmie Zashvin Pty, australijskiemu producentowi energii, który jest już właścicielem jednej trzeciej udziałów w przedsięwzięciu, wraz z japońską spółką Marubeni Corporation. Oczekuje się, że transakcja ta zostanie sfinalizowana w drugim kwartale 2025 r. Jellinbah Group posiada 70% udziałów w dwóch kopalniach węgla koksowego zlokalizowanych w stanie Queensland - Jellinbah East i Lake Vermont.

W maju br. Anglo American ogłosiła plan restrukturyzacji po tym, jak odrzuciła ofertę przejęcia jej za 49 mld dolarów przez BHP, największe przedsiębiorstwo górnicze na świecie. Plan zakłada wycofanie się z produkcji diamentów poprzez wydzielenie lub sprzedaż 85% udziałów w przedsiębiorstwie De Beers, a także restrukturyzację działalności w zakresie wydobycia platyny i sprzedaż aktywów węglowych.

Anglo American oświadczyła, że będzie kontynuować prace nad zbyciem pozostałych australijskich spółek węglowych, których wartość szacuje na 4-5 mld dolarów. Wśród potencjalnych nabywców wymienia się takie firmy, jak Peabody, Yancoal czy Glencore.

Sprzedaż Jellinbah Group ma utwierdzić inwestorów w przekonaniu o zaangażowaniu Anglo American w realizację celów restrukturyzacyjnych. Te zostały spowolnione ze względu na wstrzymanie sprzedaży kopalni węgla koksowego Grosvenor w stanie Queensland. Pod koniec czerwca br. doszło tam do wybuchu metanu i pożaru.

Plan Anglo American dotyczący wyjścia z branży diamentów również napotkał na trudności, ponieważ sektor ten przeżywa recesję. Firma wolałaby poczekać na ożywienie na rynku diamentów, zanim opuści De Beers.

Międzynarodowe przedsiębiorstwo z siedzibą w Londynie najlepiej radzi sobie z ograniczaniem działalności związanej z platyną. We wrześniu br. sprzedało około 5% akcji w Anglo American Platinum, zmniejszając swój udział z 78,6% do 73,7%.

Postawienie przez Anglo American na miedź nie dziwi, bo posiada ona prawa do zasobów najwyższej klasy w Ameryce Południowej. Firma postawiła sobie ambitny cel - zwiększenie rocznej produkcji miedzi do ponad 1 mln ton do 2030 r. Zapracować mają na to głównie kopalnie w Chile oraz Peru.

[www.mining.com]

do góry