Rio Tinto wznowi budowę kopalni litu w Serbii. Dla kogo tamtejsze „białe złoto”?
6 Sierpnia 2024Rząd Serbii przywróci brytyjsko-australijskiemu przedsiębiorstwu Rio Tinto koncesję na budowę kopalni i eksploatację pokładów litu. W lipcu br. pozytywną decyzję w tej sprawie wydał sąd apelacyjny w Belgradzie.
Pozwolenie na wznowienie projektu Jadar będzie konsekwencją orzeczenia sądu, który unieważnił decyzję rządu z 2022 r. o cofnięciu licencji dla Rio Tinto. Wówczas wniosek w tej sprawie złożyły organizacje ekologiczne, wskazując na potencjalne negatywne skutki projektu dla środowiska. Rio Tinto zapewnia, że projekt będzie podlegał surowym wymogom środowiskowym, w tym rozszerzonej fazie procedur prawnych, a przed rozpoczęciem jego realizacji prowadzone będą konsultacje społeczne.
Projekt Jadar, znajdujący się w zachodniej Serbii, może zaspokoić 90% obecnego zapotrzebowania na lit w Europie. Geolodzy oceniają, że w dolinie Jadar mogą znajdować się największe w Europie zasoby tego surowca. Wartość projektu szacowana jest na 2,4 mld dolarów. Byłaby to to największa kopalnia litu w Europie, z potencjalną produkcją rzędu około 58 000 ton rocznie.
Mocno zainteresowane zawarciem umowy na dostawy litu z Serbii są Niemcy. Metal ten ma kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej tego kraju i jego przemysłu samochodowego. Serbski rząd na razie potwierdził jedynie, że będzie ściśle współpracować z państwami członkowskimi Unii Europejskiej w sprawie ewentualnego wydobycia litu. Obecnie UE jest całkowicie uzależniona od importu litu.
Projekt Jadar ruszy nie wcześniej niż w 2028 r. i to dopiero po zapewnieniu gwarancji dotyczących działań na rzecz ochrony środowiska. Ekolodzy już teraz zapowiedzieli, że w przypadku wznowienia budowy zamierzają aktywnie protestować, blokując okoliczne drogi i linie kolejowe.
[www.mining.com]