Strona główna/O nas/Ze świata/Rząd Peru wzywa ludność do przerwania protestu

Rząd Peru wzywa ludność do przerwania protestu

24 Października 2019

Ministrowie peruwiańskiego rządu apelują do mieszkańców południowo-zachodniej prowincji Chumbivilcas, by przerwali blokadę drogi Corredor Vial Sur (Southern Runway) i wrócili do stołu rozmów. Zdaniem przedstawicieli rządu postulaty ludności mogą być uzgodnione tylko w oparciu o krajowe prawo.

Od września br. społeczności lokalne, żyjące wzdłuż trasy Corredor Vial Sur, prowadzą blokadę drogi, uniemożliwiając kopalni Las Bambas transport miedzi do portu w Matarani. Protestujący twierdzą, że ich ziemie uprawne zostały odcięte przez Corredor Vial Sur, a emisja spalin przez samochody ciężarowe przekracza dozwolone limity.

Kontynuacja akcji protestacyjnej skłoniła szefostwo Las Bambas do wydania ostrzeżenia, że będzie zmuszona zatrzymać produkcję w kopalni, która zapewnia 16% peruwiańskiego wydobycia miedzi. Las Bambas jest spółką joint venture, której skład wchodzą MMG, chińska Guoxin International Investment oraz CITIC Metal Co. Ltd. Trwająca zawierucha skłoniła ministra ds. administracji do zorganizowania konferencji prasowej, podczas której wyraził ubolewanie, że porozumienie pomiędzy firmą, rządem a mieszkańcami do tej pory nie zostało osiągnięte.

W ocenie ministra Raula Moliny Martineza uniemożliwienie ruchu samochodów trasą Corredor Vial Sur, włączając kopalniane ciężarówki, nie wchodzi w grę, ponieważ jest ona drogą publiczną. Martinez przytoczył treść dekretu, który zmienił Corredor Vial Sur w narodową autostradę. Dokument ten umożliwił rządowi zawarcie umowy z Las Bambas.

Pomijając niemożność spełnienia wszystkich żądań protestujących, rząd ma nadzieję, że negocjacje zostaną wkrótce wznowione. – Ale liderzy protestu muszą pokazać, że jest w nich wola wysłuchania i zrozumienia stanowiska drugiej strony, zamiast tylko żądać rzeczy, które są prawnie niemożliwe do spełnienia – powiedział Martinez.

Las Bambas jest dziewiątą co do wielkości kopalnią miedzi na świecie. Zakład wydobywa około 400 000 ton tego metalu rocznie, co stanowi 2% globalnej produkcji. Plany na rok 2019 zakładają wydobycie miedzi na poziomie 385 000–405 000 ton.

[mining.com]

do góry