Strona główna/O nas/Ze świata/Sektor wydobywczy sprzeciwia się wprowadzeniu zakazu dla (..)

Sektor wydobywczy sprzeciwia się wprowadzeniu zakazu dla kopalń odkrywkowych w Meksyku

28 Marca 2024

Na początku lutego br. prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador zaproponował wprowadzenie zakazu wydawania nowych koncesji na projekty wydobycia odkrywkowego. Przedstawiciele przemysłu wydobywczego alarmują, że pomysł ten ograniczy inwestycje w kluczowym dla Meksyku sektorze gospodarki.

Jest mało prawdopodobne, aby propozycja została przyjęta w najbliższej perspektywie, ponieważ Lopez Obrador nie dysponuje w Kongresie większością dwóch trzecich, niezbędną do zmiany konstytucji. Jednak główna kandydatka na jego następcę, była burmistrz Meksyku Claudia Sheinbaum, powiedziała, że przyjmie tę propozycje do swojego programu wyborczego.

Branża twierdzi, że takie posunięcie byłoby katastrofalne dla sektora, który wytwarza 2,5% produktu krajowego brutto. Meksyk jest największym na świecie producentem srebra oraz jednym z głównych producentów złota i miedzi. Spośród 124 kopalń zrzeszonych w izbie wydobywczej Camimex mniej niż połowa to kopalnie odkrywkowe, a mimo to odpowiadają one za 60% wydobycia Meksyku. Kopalnie odkrywkowe zapewniają inwestycje o wartości ponad 3,9 mld dolarów oraz 200 000 miejsc pracy.

Od objęcia urzędu prezydenta w 2018 r. Lopez Obrador nie udzielał koncesji na wydobycie, argumentując, że poprzednie rządy wydały zbyt wiele zezwoleń. Branża górnicza już wcześniej wyrażała obawy związane z tą praktyką oraz ustawą z 2023 r., która skróciła koncesje oraz zaostrzyła pozwolenia na pobór wody.

- Nie jest tajemnicą, że ta administracja jest niechętna górnictwu - powiedział Jorge Ganoza, prezes kanadyjskiej spółki Fortuna Silver Mines, która prowadzi kopalnię srebra i złota w południowym Meksyku. Firma ta ograniczyła w ostatnich latach inwestycje w Meksyku z prawie połowy swoich światowych wydatków do około 10%.

Ekolodzy twierdzą natomiast, że górnictwo odkrywkowe niszczy połacie ziemi i wykorzystuje niebezpieczne chemikalia. Meksykańska minister środowiska Luisa Albores nazwała ten rodzaj wydobycia „najbardziej zanieczyszczającym”. Ministerstwo Środowiska dąży także do położenia kresu szczelinowaniu oraz do zakazania wydawania koncesji na obszarach dotkniętych niedoborami wody.

[www.mining.com]

do góry