Strona główna/O nas/Ze świata/Stany Zjednoczone patrzą w kierunku Kanady i pojazdów (..)

Stany Zjednoczone patrzą w kierunku Kanady i pojazdów elektrycznych

20 Kwietnia 2021

Rząd USA stara się pomóc amerykańskim przedsiębiorstwom górniczym i producentom akumulatorów w ekspansji na obszarze Kanady. To część strategii mającej na celu zwiększenie wydobycia minerałów wykorzystywanych do produkcji pojazdów elektrycznych oraz przeciwdziałanie chińskiej dominacji w tym sektorze gospodarki.

Departament Handlu USA zorganizował wirtualne spotkanie za zamkniętymi drzwiami z firmami górniczymi oraz producentami akumulatorów, aby omówić sposoby zwiększenia potencjału produkcyjnego oraz pokonania wyzwań logistycznych. Według prognoz popyt na zelektryfikowany transport ma znacznie wzrosnąć w ciągu następnej dekady. Tymczasem ekolodzy zdecydowanie sprzeciwiają się kilku dużym projektom wydobywczym na terenie Stanów Zjednoczonych, co skłoniło urzędników do zwrócenia uwagi na Kanadę i jej dostawy 13 z 35 minerałów uznanych przez Waszyngton za strategiczne.

Prezydent USA Joe Biden oraz premier Kanady Justin Trudeau zobowiązali się do zbudowania łańcucha dostaw surowców wykorzystywanych w produkcji pojazdów elektrycznych. Od czasu wyboru Bidena na urząd prezydenta już trzy amerykańskie firmy wydobywcze zainwestowały w Kanadzie, gdzie wydobycie stanowi 5% produktu krajowego brutto w porównaniu z około 0,9% w Stanach Zjednoczonych.

Akumulatory litowo-jonowe są niebezpieczne w transporcie na duże odległości, dlatego producenci samochodów wolą, aby były budowane w pobliżu zakładów montażowych. W tym kierunku idą wysiłki kanadyjskich prowincji Ontario i Quebec, które chcą zbudować własne fabryki ogniw akumulatorowych w pobliżu zakładów amerykańskich producentów samochodów - w Michigan i Ohio.

Największa kopalnia litu w Ameryce Północnej powstaje w stanie Nemaska w Quebecu. Inwestycja amerykańsko-kanadyjskiego przedsiębiorstwa Livent ma się zakończyć do 2024 r. Livent ma już podpisane umowy na dostawy z BMW i Teslą. Z kolei kanadyjska firma First Cobalt Corp buduje jedyną na kontynencie rafinerię kobaltu, w ramach starań mających na celu uniezależnienie branży pojazdów elektrycznych od dostaw z Demokratycznej Republiki Konga. Kobalt jest używany do produkcji katod baterii.

Stany Zjednoczone próbują jednocześnie zwiększyć krajową produkcję metali do pojazdów elektrycznych, co zdaniem administracji Bidena jest kluczowe. Waszyngton coraz częściej postrzega Kanadę jako swego rodzaju „51. stan” pod względem dostaw minerałów i planuje pogłębienie partnerstwa finansowego oraz logistycznego. Oba kraje są członkami Energy Resource Governance Initiative, paktu mającego na celu dzielenie się doświadczeniami i zasobami wydobywczymi. Firmy kanadyjskie mogą również ubiegać się o dotacje rządu USA na mocy amerykańskiej ustawy o produkcji obronnej i innych amerykańskich programów finansowania. Zniesiono ponadto amerykańskie cła na kanadyjskie metale wykorzystywane w akumulatorach oraz części do pojazdów elektrycznych.

[www.mining.com]

do góry