Starożytny wulkan w USA może zawierać największe zasoby litu na Ziemi
20 Października 2023Grupa amerykańskich geologów odkryła być może największy na świecie zbiornik litu, znajdujący się wewnątrz starożytnego wulkanu położonego na granicy Nevady i Oregonu.
Badanie opublikowane w czasopiśmie „Science Advances” szacuje, że kaldera McDermitt, duży krater wulkaniczny o długości około 45 km i szerokości 35 km, zawiera iłowce, w których może być od 20 do 40 mln ton litu. Górna granica szacowanych zasobów zdecydowanie przewyższa ilość litu znajdującego się w równinach solnych w Boliwii - Salar de Uyuni, które od dawna przodują pod względem zasobów (około 23 mln ton).
Według badania kaldera McDermitt, szczególnie w jej południowej części w Nevadzie, na obszarze zwanym Thacker Pass, zawiera niezwykle wysoką zawartość litu (do ~1% wag.), ponad dwukrotnie więcej niż znane na świecie zasoby litu z iłowców.
Kaldera McDermitt powstała około 19 milionów lat temu, a ostatnia erupcja miała miejsce 16 milionów lat temu. Geolodzy twierdzą, że wypchnęła ona minerały z ziemi na powierzchnię, pozostawiając bogatą w lit glinę smektytową. W wyniku eksplozji powstały również uskoki i pęknięcia, które umożliwiły litowi wydostanie się na powierzchnię krateru. Naukowcy wskazują ponadto, że gliny zachowały się blisko powierzchni i nie uległy zwietrzeniu.
Najnowsze odkrycia dotyczące kaldery McDermitt i jej potencjalnych zasobów mogą okazać się przełomowe nie tylko dla Ameryki w wyścigu o wydobycie kluczowych minerałów, ale także dla całej branży. „Jeśli szacunki się sprawdzą, będzie to bardzo znaczące złoże litu, które zmieni nie tylko dynamikę cen litu na całym świecie, ale także bezpieczeństwo dostaw oraz geopolitykę”, piszą naukowcy o swoim odkryciu.
Tom Benson, wiceprezes ds. globalnych poszukiwań w firmie Lithium Americas, jeden z autorów badania, powiedział „Daily Mail”, że zaczął badać kalderę McDermitt w 2012 r., aby zrozumieć, dlaczego zawiera tak wiele różnych złóż. Benson dodał, że osady zawierające lit w złożu znajdują się tuż przy powierzchni ziemi, co uczyni przyszłe wydobycie „jednym z najmniej oddziałujących na środowisko”.
[www.mining.com]