W Szwecji odkryto największe w Europie złoże metali ziem rzadkich
1 Marca 2023Szwedzka państwowa firma wydobywcza LKAB poinformowała, że w pobliżu Kiruny, najbardziej wysuniętego na północ miasta w kraju, znalazła największe znane złoże metali ziem rzadkich w Europie. Odkrycie to może pomóc kontynentowi uwolnić się od dominacji Chin w dziedzinie pozyskiwania metali ziem rzadkich. Chińczycy wydobywają około 98% z 17 minerałów używanych w produkcji pojazdów elektrycznych (EV), przenośnej elektroniki, turbin wiatrowych czy sprzętu wojskowego.
Szacuje się, że złoże Per Geijer, zlokalizowane na północ od największej kopalni rudy żelaza w szwedzkiej Arktyce, zawiera ponad milion ton pierwiastków ziem rzadkich. LKAB zaznacza, że prace są nadal w fazie poszukiwawczej, a pełny zasięg złoża nie jest znany.
- Minie co najmniej od 10 do 15 lat, zanim będziemy mogli faktycznie rozpocząć wydobycie i dostarczać surowce na rynek - powiedział dyrektor generalny LKAB Jan Mostrom. LKAB jeszcze w tym roku planuje złożyć wniosek o koncesję poszukiwawczą. Mostrom wezwał Komisję Europejską do usprawnienia procesów w ramach ustawy o surowcach krytycznych, która ma zostać ogłoszona w marcu tego roku.
Szwecja odgrywa kluczową rolę w ambicjach Unii Europejskiej w zakresie energii odnawialnej, dostarczając już około 90% rudy żelaza na kontynencie. Większość surowców do produkcji stali jest wydobywana w zakładach LKAB.
UE uważa pierwiastki ziem rzadkich za jedne z najważniejszych zasobów dla przyszłości Europy. Ich wydobycie oraz przetwarzanie pomoże w uzyskaniu niezależności od surowców dostarczanych z Rosji i Chin. Szwecja, sprawująca obecnie rotacyjną prezydencję w UE, zaprosiła jej przedstawicieli na dwudniowy szczyt w Kirunie. Miasto to trafiło na pierwsze strony gazet pod koniec 2010 r., kiedy zostało w całości przeniesione, by umożliwić działalność największej podziemnej kopalni rudy żelaza o tej samej nazwie.
[www.mining.com]