Wielka Brytania z rekordowymi miesiącami bez prądu z elektrowni węglowych
30 Lipca 202010 czerwca br. w Zjednoczonym Królestwie minęły dwa pełne miesiące bez użycia energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni węglowych. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy od rewolucji przemysłowej.
Według raportu National Grid to rekordowe osiągnięcie jest po części efektem pandemii koronawirusa. Czasowe zaprzestanie produkcji oraz wzrost poziomu pracy zdalnej spowodowały spadek popytu na energię elektryczną średnio o 15-20%.
W ostatnim czasie również odnawialne źródła energii bardziej niż kiedykolwiek przyczyniły się do miksu energetycznego. W maju br. źródła te stanowiły średnio 28% całej produkcji energii w Wielkiej Brytanii. Energia słoneczna i wiatrowa wytworzyły w maju odpowiednio 11,45% i 15,87% energii, elektrownie wodne dodały kolejne 0,69%, a produkcja energii z biomasy stanowiła 8,75%. Z kolei energetyka jądrowa odpowiadała za 23% całkowitej produkcji energii. Największy pojedynczy wkład miał jednak gaz ziemny, z 30,06% całkowitej produkcji. Mimo że gaz ziemny jest paliwem kopalnym, wytwarza on około 50% mniej gazów cieplarnianych niż węgiel.
Dziesięć lat temu węgiel stanowił ponad 40% brytyjskiej produkcji energii w ciągu roku. Królestwo planuje zamknięcie elektrowni węglowych do 2024 r., natomiast do 2050 r. chce osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Pierwszy dzień bez produkcji energii z węgla w Wielkiej Brytanii odnotowano w 2017 r. Dotychczas najdłuższy okres bez węgla miał miejsce w maju 2019 r., kiedy energia węglowa przez dwa tygodnie nie wnosiła nic do sieci.
Wzorzec zużycia energii w Wielkiej Brytanii jest częścią globalnego trendu. Dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej z 2019 r. pokazują jednak, że węgiel nadal jest jednym z głównych składników globalnej produkcji energii, stanowiąc 28% całości. Na szczycie pozostaje ropa naftowa (32%), a za nią są gaz ziemny (22%), biopaliwa (9%), energia jądrowa (5%), energia wodna (2%) oraz energia wiatrowa i słoneczna (1%).
Międzynarodowa Agencja Energetyczna spodziewa się szybkiego globalnego wzrostu produkcji gazu ziemnego i energii odnawialnej - w tym pięciokrotnego wzrostu zużycia energii słonecznej i trzykrotnego wzrostu zużycia energii wiatrowej do 2040 r.
[www.mining.com]