Strona główna/O nas/Ze świata/Wyzwania dla australijskiego sektora wydobycia rudy żelaza

Wyzwania dla australijskiego sektora wydobycia rudy żelaza

17 Grudnia 2024

Dyrektor generalny firmy Fortescue Dino Otranto ostrzega, że Australii grozi utrata dominującej pozycji na światowym rynku rudy żelaza, jeśli nie zacznie szybko produkować surowego żelaza.

Australia jest największym na świecie eksporterem rudy żelaza, odpowiadającym za około połowę światowych dostaw drogą morską. Jednak gatunki rudy żelaza wydobywane w regionie Pilbara w Australii Zachodniej powszechnie uważane są za zbyt niskiej jakości, aby można je było przekształcić w stal bez użycia węgla. Oznacza to, że w miarę postępującej dekarbonizacji producenci stali będą szukać rudy żelaza gdzie indziej, co może uderzyć w australijskich producentów. A konkurencja nie śpi. Na Bliskim Wschodzie realizowane są projekty ekologicznej stali - wytwarzanej bez użycia paliw kopalnych, a już w przyszłym roku w Gwinei ma zostać uruchomiona gigantyczna kopalnia wysokiej jakości rudy żelaza Simandou, z której surowiec w całości trafi do hut w Chinach.

Australijczycy obawiają się, że sektor rudy żelaza podzieli los ich przemysłu niklowego. Australia pomagała w budowie przemysłu niklowego w Indonezji, ale ostatecznie to Chińczycy stali się głównym partnerem tego kraju.

- Chińczycy zbudowali największy przemysł niklowy, jaki kiedykolwiek widział świat, i w ciągu 4 lat przejęli cały rynek - powiedział Dino Otranto, odnosząc się do przekształcenia indonezyjskiego przemysłu niklowego w dominującego na świecie dostawcę, napędzanego przez chińskiego giganta Tsingshan, producenta stali nierdzewnej.

Australijska branża wydobywcza oczekuje współpracy ze strony rządu w celu ratowania sektora rudy żelaza, m.in. poprzez obniżenie kosztów energii. Fortescue, czwarta co do wielkości firma wydobywająca rudę żelaza na świecie, będzie wykorzystywać wodór z farm fotowoltaicznych do produkcji energii w kopalni Christmas Creek. Ponadto w przyszłym roku chce rozpocząć produkcję 2000 ton surowego żelaza rocznie przy użyciu wodoru.

- Nie możemy zaprzepaścić tych 600-700 mln ton rudy żelaza, które Australia wysyła w świat - zaapelował Dino Otranto.

Tymczasem na świecie nie ustają prace nad podnoszeniem wydajności produkcji stali. W listopadzie br. brazylijska firma wydobywcza Vale, drugi co do wielkości producent rudy żelaza, poinformowała, że nawiązała współpracę z chińską grupą Jinnan Steel Group przy budowie zakładu wzbogacania rudy żelaza w Omanie w celu produkcji wysokiej jakości peletu.

[www.mining.com]

do góry