Ze świata
Lista aktualności Znaleziono wiadomości: 404.
Australijski miliarder porzuca budowę kopalni węgla
Australijski eksport węgla o wartości 133 miliardów dolarów australijskich (92 miliardy dolarów amerykańskich) doznał kolejnego uszczerbku po tym, jak Waratah Coal, należąca do miliardera Clive'a Palmera, wycofała się z planów otwarcia największej kopalni w kraju.
Vulcan Energy wydobędzie o 60% więcej niemieckiego litu
Vulcan Energy Resources, jedno z nielicznych przedsiębiorstw górniczych wydobywających lit w Europie, ogłosiło, że planuje pozyskać taką ilość litu, aby Niemcy mogły produkować do 500 000 pojazdów elektrycznych rocznie.
Kanada nie zezwoli na eksploatację dna morskiego
Kanadyjski rząd zapowiedział, że nie pozwoli na wydobycie na swoich dnach oceanicznych bez „rygorystycznej struktury regulacyjnej”. Władze kraju podkreślają, że zapotrzebowanie na zasoby naturalne nie jest ważniejsze od zobowiązań Ottawy w zakresie ochrony środowiska.
Rząd USA wspiera kopalnię litu w Nevadzie
Budowa kopalni litu w Nevadzie, która byłaby dopiero drugą w Stanach Zjednoczonych, otrzyma wsparcie od administracji prezydenta Joe Bidena. Amerykanie starają się zwiększyć krajowe dostawy metalu potrzebnego do produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych.
W Szwecji odkryto największe w Europie złoże metali ziem rzadkich
Szwedzka państwowa firma wydobywcza LKAB poinformowała, że w pobliżu Kiruny, najbardziej wysuniętego na północ miasta w kraju, znalazła największe znane złoże metali ziem rzadkich w Europie. Odkrycie to może pomóc kontynentowi uwolnić się od dominacji Chin w dziedzinie pozyskiwania metali ziem rzadkich.
Indie kupują kopalnie miedzi i litu, aby sprostać niedoborom
Indie zabezpieczają dostawy metali, takich jak miedź i lit, nabywając zagraniczne kopalnie. Działania te mają na celu zaspokojenie rosnącego popytu krajowego. W ostatnim czasie Indie wzięły pod lupę jedną kopalnię miedzi oraz dwie kopalnie litu w bogatej w zasoby Argentynie.
Kolumbia utworzy krajową firmę wydobywczą
Kolumbia przygotowuje się do uruchomienia państwowej firmy wydobywczej, zapowiedział prezes rządowej Narodowej Agencji Górniczej (ANM) Alvaro Pardo. Rząd lewicowego prezydenta Gustavo Petro zobowiązał się do zreformowania sektora wydobywczego, wykluczając wydawanie kolejnych licencji dla dużych kopalni odkrywkowych, ponieważ Kolumbia koncentruje się na minerałach ważnych dla transformacji energetycznej.
Glencore rezygnuje z australijskiego projektu węglowego
Potentat wydobywczy firma Glencore odłożyła plany budowy gigantycznej kopalni węgla w stanie Queensland, która stałaby się jedną z największych w Australii. Szwajcarska firma twierdzi, że decyzja o rezygnacji z projektu „Valeria” jest skutkiem globalnej niepewności, co do przyszłości węgla oraz wzrostu państwowych opłat licencyjnych w Australii.
BHP inwestuje we wspieraną przez Gatesa i Friedlanda firmę I-Rox
Największe przedsiębiorstwo górnicze na świecie - BHP Group - dołączyło do miliardera w przemyśle wydobywczym Roberta Friedlanda oraz jego firmy I-Pulse, a także do kontrolowanej przez Billa Gatesa Breakthrough Energy Ventures. Wspólnie będą realizować projekt czystych technologii, które mają pomóc sektorowi wydobywczemu oszczędzać energię.
Kanadyjczycy chcą ograniczyć chińskie udziały w rodzimych firmach górniczych
Chiny posiadają znaczące udziały w ponad 20 kanadyjskich firmach wydobywczych, w tym tych największych. Według danych zebranych przez Bloomberg co najmniej 27 spółek, w tym Teck Resources, Ivanhoe Mines czy First Quantum Minerals, ma udziałowców powiązanych z Chinami. Kanada zamierza przystopować chińską aktywność.