13. Polski Kongres Naftowców i Gazowników
6 Czerwca 2022W dniach 2 i 3 czerwca br. w Bóbrce oraz Krośnie odbył się 13. Polski Kongres Naftowców i Gazowników - „Proklimatyczne Transformacje”, inaugurujący także obchody Roku Ignacego Łukasiewicza. Pierwszego dnia w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego miała miejsce sesja historyczna poświęcona 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza, wielkiego odkrywcy i wizjonera, natomiast drugiego dnia w Pałacu Polanka w Krośnie tematyką Kongresu objęto zagadnienia związane z transformacją i nową strategią przemysłu naftowego i gazowniczego, w tym m.in.: miejsce paliw węglowodorowych w bilansie energetycznym kraju, perspektywy rozwoju bazy zasobowej, udostępnianie i ochrona złóż węglowodorów, wpływ na klimat i środowisko przemysłu naftowego i gazowniczego, zastosowanie wodoru oraz odnawialnych paliw węglowodorowych w transformacji energetycznej, bezpieczeństwo magazynowania paliw odnawialnych w strukturach geologicznych, udostępnianie i wykorzystanie energii geotermalnej, geologiczna sekwestracja i bezpieczny transport CO2.
Patronat nad Kongresem objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w imieniu którego w wydarzeniu wziął udział Główny Geolog Kraju.
Do współpracy przy organizacji Kongresu zaproszone zostały największe polskie spółki reprezentujące szeroko rozumiane branże „ropy i gazu”: PKN ORLEN S.A., PGNiG S.A., LOTOS S.A., OPG GAZ-SYSTEM S.A. oraz instytucje naukowe: Instytut Nafty i Gazu i Akademia Górniczo-Hutnicza.
W drugim dniu Kongresu, na zaproszenie organizatora - Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego - uczestniczył dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Krośnie.