Gazu łupkowy szansą dla całego polskiego górnictwa
16 Maja 2012Podczas największej imprezy biznesowej w Europie Środkowej, a taką jest niewątpliwie Europejski Kongres Gospodarczy, który po raz czwarty odbywa się w Katowicach, dwie debaty panelowe dotyczyły gazu łupkowego. Piotr Litwa, prezes WUG zwrócił uwagę, że technologia hydroszczelinowania oraz doświadczenia zgromadzone przy poszukiwaniu i wydobywaniu tej kopaliny mogą przyczynić się również do poprawy bezpieczeństwa i efektywności górnictwa węglowego i miedziowego.
Zwiększenie ilości zagospodarowanego metanu z pokładów węgla kamiennego jest w interesie gospodarki narodowej, ponieważ przyczynia się do ograniczenia skutków efektu cieplarnianego oraz do uzyskania korzyści ekonomicznych. Zdecydowaną poprawę efektywności może przynieść odmetanowanie wyprzedzające złoża węglowego, czyli przed rozpoczęciem eksploatacji .
Podczas czwartego Europejskiego Kongresu Gospodarczego mówiono o szansach i zagrożeniach związanych z gazem łupkowym w Polsce. Obecnie rozpoczęto 31 odwiert w jego poszukiwaniu. W najbliższych latach powinno być ich ponad 200. Na 2012 r. zaplanowano 49 wierceń. Technologia hydroszczelinowania skał jest dobrze znana i oponowana, stosowana w USA od 1947 roku, w Polsce od 1956 r. Dla przyszłości najmłodszej kopaliny w Polsce potrzebne jest przejrzyste, zrozumiałe dla przedsiębiorców prawo, przyjazne uregulowania podatkowe i administracja oraz akceptacja społeczna.