Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Kraków i Wieliczka od 35 lat na liście UNESCO

Kraków i Wieliczka od 35 lat na liście UNESCO

6 Września 2013

W czwartek 5 września br. w Krakowie przedstawiciel Wyższego Urzędu Górniczego, dyrektor Departamentu OWP Janusz Malinga uczestniczył w uroczystych obchodach 35-lecia wpisania historycznego centrum Krakowa i Kopalni Soli Wieliczka na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Z tej okazji w Urzędzie Miasta odbyła się specjalna sesja pt. "Dziedzictwo a wyzwania współczesności. 35 lat Krakowa i Kopalni Soli "Wieliczka" na Liście UNESCO". Uroczystości w krakowskim Magistracie poprzedził wernisaż wystawy "Park Kulturowy Stare Miasto Wczoraj i Dziś". Na zgromadzonych fotografiach przedstawiono jak w ostatnich latach zmieniły się budynki znajdujące się na terenie wpisanym na Listę UNESCO, na którym decyzją władz Krakowa utworzono tzw. Park Kulturowy Stare Miasto.

W ramach obchodów 35-lecia odbyły się także uroczystości w Kopalni Soli "Wieliczka". W budynku nadszybia szybu Regis odsłonięto tablicę pamiątkową oraz otwarto wystawę "Współczesne prace górnicze - zabezpieczanie kopalni". Na ponad stu fotografiach zaprezentowano efekty prac górniczych zrealizowanych w ostatnich latach w wielickiej kopalni - m.in. przebudowane chodniki, zabytkowe komory, zmodernizowane szyby kopalniane.

W 1972 roku UNESCO uchwaliła "Konwencję w sprawie ochrony dziedzictwa narodowego", która po wejściu w życie w 1975 r. zainicjowała utworzenia Listy Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego. Dzięki niej społeczność międzynarodowa miała zwracać uwagę na konieczność ochrony obiektów o wybitnej wartości, stanowiących wspólnie dobro ludzkości.

W roku 1978 w Waszyngtonie zatwierdzono pierwszą listę 12 obiektów o wartości uniwersalnej, na której znalazły się m.in. historyczne centrum Krakowa oraz Kopalnia Soli w Wieliczce. Obecnie na liście znajduje się ponad 980 obiektów z różnych krajów świata.

do góry