Metody skutecznego odmetanowania górotworu w kopalniach węgla kamiennego
9 Czerwca 20159 czerwca br. w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego GUIDO w Zabrzu, w ramach działań prewencyjnych i wdrażania „dobrych praktyk”, odbyło się seminarium pt. ,,Odmetanowanie górotworu w kopalniach węgla kamiennego”. Uczestniczyło w nim ponad 40 przedstawicieli kierownictwa i dozoru ruchu podziemnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny, zajmujących się wentylacją i odmetanowaniem. Natomiast 17 kwietnia na pierwszym tegorocznym szkoleniu z tego cyklu spotkała się ponad 60-osobowa grupa specjalistów odpowiedzialnych za zwalczanie zagrożenia metanowego.
Zbigniew Rawicki, dyrektor Departament Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego WUG, otwierając dzisiejsze seminarium w Zabrzu przypomniał, że w ostatnim dziesięcioleciu zaistniało 29 zdarzeń związanych z występowaniem zagrożenia metanowego, w których łącznie poszkodowanych było aż 174 górników, w tym 59 z nich straciło życie, 56 doznało ciężkich obrażeń ciała, a 59 zostało lekko rannych. Podkreślał, że metan bywa zaskakujący, choć wydawać by się mogło, że zagrożenie metanowe w porównaniu do tąpaniowego jest namierzalne, wymierzalne i można dokładnie określić, gdzie wystąpi.
Seminarium zorganizowane przez Departament Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego WUG ukierunkowane zostało na wymianę doświadczeń w zwalczaniu zagrożenia metanowego. Wprowadzeniem do szczegółowych rozważań był referat dr. hab. inż. Stanisława Trenczka z ITI EMAG, który przedstawił stosowane obecnie w świecie różne systemy odmetanowania. W programie seminarium ujęte zostały następujące zagadnienia: obowiązujące obecnie w polskich kopalniach regulacje prawne w zakresie odmetanowania; podstawowe dane dotyczące kształtowania się zagrożenia metanowego oraz wskaźniki odmetanowania w kopalniach węgla kamiennego; metody odmetanowania górotworu w podziemnych zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny w Polsce i na świecie; skuteczne i efektywne odmetanowania rejonów eksploatacyjnych na przykładzie doświadczeń Zakładu Odmetanowania Kopalń ZOK w Jastrzębiu Zdroju; efektywność odmetanowania z otoczenia ściany za pomocą chodnika drenażowego na przykładzie rozwiązań stosowanych w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.; koncepcje odmetanowania pokładów węgla otworami wykonanymi z powierzchni na przykładzie prób podjętych w KHW S.A. KWK ,,Mysłowice-Wesoła”.
W zabrzańskim seminarium uczestniczyli przedstawiciele przedsiębiorców, firm zajmujących się odmetanowaniem górotworu oraz jednostek naukowo-badawczych.