Narada z kierownikami działów wentylacji oraz działów górniczych podziemnych zakładów górniczych
29 Lipca 202426 lipca br. odbyła się narada kierownictwa Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku z kierownikami działów wentylacji oraz działów górniczych nadzorowanych podziemnych zakładów górniczych.
Podczas narady omówiono stan bezpieczeństwa w górnictwie, w tym w zakładach nadzorowanych przez OUG w Rybniku oraz wnioski i zalecenia wynikające z przeprowadzonej analizy.
Rozmawiano m.in. o wypadkach związanych z ryzykownym zachowaniem pracowników (tzw. czynnik ludzki). Wskazano powody i motywy wykonywania zadań w sposób niebezpieczny. Podkreślono rolę promocji kultury bezpieczeństwa oraz dobrych praktyk i bezpiecznych zachowań wśród pracowników zakładów górniczych.
Uczestnicy narady przyjęli wnioski oraz zaproponowali działania naprawcze po:
- wypadku śmiertelnym zaistniałym w dniu 10 maja 2024 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. KWK „Borynia-Zofiówka-Bzie” Ruch Borynia,
- pożarze endogenicznym zaistniałym w dniu 5 kwietnia 2024 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. KWK „Budryk”,
- pożarze egzogenicznym zaistniałym w dniu 24 czerwca 2024 r. w Polskiej Grupie Górniczej S.A. Oddział KWK „ROW” Ruch Jankowice,
- wypadku ciężkim zaistniałym w dniu 1 lipca 2024 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. KWK „Borynia-Zofiówka-Bzie” Ruch Zofiówka.
Ponadto przedstawiono informacje o wstrząsie wysokoenergetycznym i wypadku zbiorowym zaistniałym w dniu 11 lipca 2024 r. w Polskiej Grupie Górniczej S.A. Oddział KWK „ROW” Ruch Rydułtowy oraz wypadku śmiertelnym zaistniałym w dniu 21 lipca 2024 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. KWK „Knurów-Szczygłowice” Ruch Szczygłowice.
Omówiono także wybrane zawały w wyrobiskach, do których doszło w latach 2010-2024 w kopalniach węgla kamiennego. Przedstawiono informację o stanie obudowy wyrobisk podziemnych, wyniki ich kontroli, a także realizację harmonogramów wymiany lub wzmacniania obudowy. Przeanalizowano możliwość wyłączenia z sieci wentylacyjnych kopalń wyrobisk, w których występuje zły stan obudowy.
Rozmawiano też o zmianach w obowiązujących przepisach dotyczących prowadzenia ruchu zakładów górniczych, w tym z zakresu kwalifikacji górniczych. Na koniec przedstawiono wyniki kontroli przeprowadzonych przez OUG w Rybniku, w tym najczęściej stwierdzane nieprawidłowości i uchybienia.