Naukowcy i praktycy obradowali na temat bezpieczeństwa pracy w przemyśle
20 Września 2024W dniach 19-20 września br. w Ustroniu, odbyła się Konferencja pt. „Aspekty bezpieczeństwa w nauce i praktyce w procesie transformacji”. Organizatorami wydarzenia byli: Katedra Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP Oddział Katowice Przemysł - Górnictwo oraz Fundacja dla Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. Podczas obrad poruszono zagadnienia z szeroko rozumianego bezpieczeństwa pracy w przemyśle ze szczególnym uwzględnieniem górnictwa.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego, Politechniki Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Głównego Instytutu Górnictwa, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Państwowego Instytutu Badawczego, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A w Bytomiu. Jedną z prelegentek była Alicja Stefaniak - dyrektor Departamentu Warunków Pracy i Szkolenia Wyższego Urzędu Górniczego, która omówiła stan bezpieczeństwa pracy w polskim górnictwie podziemnym, odkrywkowym i otworowym. Przedstawiła główne przyczyny wypadków śmiertelnych i ciężkich, a także statystykę niebezpiecznych zdarzeń oraz trendy, jakie zaobserwowano w polskim górnictwie w latach 2019-2024. Zaprezentowała analizę chorób zawodowych charakterystycznych dla branży wydobywczej. Zwróciła również uwagę na utrzymujący się wzrost wypadkowości w górnictwie w 2024 roku, na który znaczący wpływ miały zdarzenia związane z wystąpieniem wstrząsów górotworu, niejednokrotnie powodujące wypadki zbiorowe, w tym śmiertelne.
Patronat honorowy nad konferencją objęli: Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, Rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Prezes Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Służb BHP.