Nowy statut i nowy departament WUG
1 Kwietnia 2025Minister Przemysłu, na wniosek Prezesa WUG, z dniem 1 kwietnia 2025 r. nadał Wyższemu Urzędowi Górniczemu nowy statut. Wraz z jego wejściem w życie zmieniła się struktura organizacyjna urzędu. W WUG funkcjonować będzie nowa komórka organizacyjna pod nazwą Departament Nadzoru Emisji Metanu i Gospodarowania Górotworem.
Uzasadnieniem utworzenia tego departamentu są nowe zadania nadzoru górniczego w związku z wejściem w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1787 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym oraz zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/942.
Rozporządzenie dotyczy zagadnień związanych z uwalnianiem wolnego metanu do atmosfery ze wszelkich gałęzi przemysłu, dystrybucji, magazynowania, importu z obszaru spoza UE gazu wysokometanowego i ropy naftowej. Celem tego aktu normatywnego jest ograniczenie emisji metanu do atmosfery, jako jednego z istotnych gazów cieplarnianych i odwrócenie trendu globalnego ocieplenia. Prezes WUG został wskazany jako właściwy organ krajowy, zapewniający skuteczne wypełnianie obowiązków w tym zakresie przez operatorów, importerów i przedsiębiorców.
Departament Nadzoru Emisji Metanu i Gospodarowania Górotworem będzie się zajmował przede wszystkim nadzorem nad czynnymi zakładami górniczymi (podziemnymi, odkrywkowymi i otworowymi) oraz systemami magazynowania i przesyłu gazu oraz ropy w zakresie emisji metanu, a także będzie analizował raporty operatorów i jednostek weryfikujących. Raporty te stanowią ważny element działań - przesyłane są do właściwych służb KE. Ponadto będzie bezpośrednio nadzorował podmioty, o których mowa w rozporządzeniu, poprzez wykonywanie kontroli, sporządzanie analiz, jak również, w określonych przypadkach, przez wykonywanie niezbędnych pomiarów. Rozporządzenie reguluje również nakładanie kar za niedopuszczalne lub nadmierne emisje metanu do atmosfery.
Nowe zadania Prezesa WUG są istotnym elementem polityki europejskiej i światowej zmierzającej do ograniczenia zmian klimatycznych w perspektywie długoterminowej. Działania te wymagają odpowiednio doświadczonych i wysokokwalifikowanych kadr i zasobów.