Odmetanowanie złoża przed eksploatacją - podsumowanie projektu badawczego
28 Października 201527 października br. w Oddziale Górnośląskim Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego podsumowano eksperymentalne odmetanowanie pokładów węgla kamiennego otworami powierzchniowymi. Projekt badawczy - finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – był realizowany od 2013 roku. Do eksperymentu wybrane zostało złoże KWK „Mysłowice-Wesoła” spośród 29 analizowanych potencjalnych lokalizacji jego wykonania.
W konferencji wieńczącej projekt badawczy uczestniczyli przedstawiciele instytucji i firm zaangażowanych w jego przygotowanie i prowadzenie, a także nieliczne grono zaproszonych gości, w tym byli główni geolodzy kraju: Piotr Woźniak i Henryk Jacek Jezierski oraz specjaliści z Głównego Instytutu Górnictwa i Politechniki Śląskiej.
Podczas spotkania podkreślano, że polskie górnictwo węgla kamiennego potrzebuje nowego sposobu odmetanowania złóż, ponieważ zagrożenie narasta wraz z głębokością prowadzonej eksploatacji. Koszty odmetanowania złoża z powierzchni mogą się szybko zwrócić w bilansie ekonomicznym późniejszej eksploatacji pokładów bezpieczniejszych i wymagających niższych nakładów na zwalczanie zagrożeń.