Odmetanowanie złoża przed eksploatacją - wkrótce szczelinowanie
30 Września 2014Za trzy tygodnie rozpocznie się kolejny etap unikatowego w Polsce eksperymentalnego odmetanowania pokładów węgla otworami powierzchniowymi. Projekt badawczy prowadzi Państwowy Instytut Geologiczny pod nadzorem Głównego Geologa Kraju. Eksperyment jest realizowany w KWK "Mysłowice-Wesoła", należącej do WUG. 29 września w Mysłowicach odbyło się podsumowanie dotychczasowych wyników projektu oraz przedstawienie założeń jego kolejnego etapu – zabiegu szczelinowania hydraulicznego 600 metrowego odcinka poziomego otworu. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Sławomir Brodziński - Główny Geolog Kraju, Mirosław Koziura, prezes WUG, a także liderzy projektu badawczego, przedstawiciele instytucji i firm zaangażowanych w realizacje eksperymentu oraz władz miejskich Mysłowic i Katowic.
Było to już piąte tego typu spotkanie w ramach projektu badawczego, rozpoczętego w 2013 roku, który jest finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Złoże KWK "Mysłowice-Wesoła" zostało wybrane do eksperymentu spośród 30 analizowanych do jego wykonania. Podczas spotkania podkreślano, że 40 lat temu w górnictwie węgla kamiennego nie było takiego problemu z metanem, jak obecnie. Pokłady metanowe zaczynają się na poziomach poniżej 600 metrów i zagrożenie narasta wraz z głębokością prowadzonej eksploatacji. Jeżeli polskie górnictwo węgla kamiennego ma się rozwijać to trzeba znaleźć nowy sposób odmetanowania złóż.
Odmetanowanie złoża z powierzchni przed rozpoczęciem eksploatacji może być źródłem zysków finansowych firm węglowych. Metan przemysłowo wykorzystany jest cennym surowcem energetycznym. Po zakończeniu eksperymentu będzie można oszacować efektywność i koszt tej metody zwalczania zagrożenia metanowego w polskim górnictwie węglowym.