Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie
28 Maja 2015Podczas posiedzenia omówiono katalog działań prewencyjnych podejmowanych przez WUG, w zakresie zwalczania zagrożeń i eliminowania ryzykownych zachowań pracowników zakładów górniczych w tym m.in. pięciu filmów szkoleniowych oraz tegorocznych seminariów o charakterze szkoleniowym, przeprowadzonych w bieżącym roku w ramach dobrych praktyk „Obudowa kotwowa jako skuteczny sposób wzmocnienia obudowy podporowej w kopalniach węgla kamiennego” (zorganizowane 15 stycznia przez WUG i AGH ) oraz „Odmetanowane górotworu w kopalniach węgla kamiennego”(zorganizowane przez WUG i ZUS 17 kwietnia iplanowane na 9 czerwca).
Wiodącym tematem dzisiejszych obrad było zagrożenie metanowe w podziemnych zakładach górniczych. Uznano, że zwalczanie tego zagrożenia jest kluczowe dla „być albo nie być” polskiego górnictwa ze względów bezpieczeństwa pracy w kopalniach oraz unijnej dyrektywy dotyczącej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Pozytywnie oceniono przedsięwzięcia podejmowane przez przedsiębiorców, które w 2014 roku przyniosły zwiększenie efektywności odmetanowania oraz ilości zagospodarowanego metanu. Uznano, że dla dalszego postępu w rozwiązywaniu tego problemu konieczne jest integrowanie działań podejmowanych przez przedsiębiorców i ich stowarzyszenia, jednostki naukowo-badawcze, organizacje związkowe i nadzór górniczy. W tym kontekście rozmawiano również o dotychczasowych wynikach strategicznego projektu badawczego „Poprawa bezpieczeństwa pracy w polskim górnictwie”, realizowanego z inicjatywy prezesa WUG.
Z opublikowanego wczoraj raportu WUG dotyczącego stanu bezpieczeństwa i zagrożeń występujących w polskim górnictwie najszerszą dyskusję wzbudziła analiza zgonów naturalnych podczas wykonywania pracy w kopalniach oraz struktura wiekowa osób najczęściej ulegających wypadkom. Komisja uznała, że przedsiębiorcy powinni przeanalizować zakres badań medycznych, na podstawie których pracownicy dopuszczani są do pracy w skrajnie trudnych warunkach. W tym kontekście przedstawiciele związków zawodowych sygnalizowali potrzebę ujęcia pracowników zakładów przeróbczych w grupie uprawnionych do emerytur pomostowych.
Prezes WUG Mirosław Koziura, przedstawił zmiany w strukturze organizacyjnej nadzoru górniczego oraz stan prac legislacyjnych dotyczących rozporządzeń wykonawczych do ustawy Pgg. W związku z prowadzoną restrukturyzacją największej spółki węglowej skład Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie zostanie w najbliższym czasie rozszerzony o przedstawicieli nowych podmiotów gospodarczych, przejmujących kopalnie z KW S.A.
Obrady prowadził prof. Józef Dubiński, przewodniczący Komisji.