Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie
14 Listopada 2019- stan bezpieczeństwa w polskim górnictwie w 2018 r. oraz w roku bieżącym (do dnia 13 listopada), z uwzględnieniem zgonów naturalnych i wypadków związanych z transportem oraz zbrojeniem i likwidacją ścian;
- problematykę dotyczącą bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych w podziemnych zakładach górniczych w aspekcie zaistniałych wypadków w 2019 r.;
- bezpieczeństwo prac przy stosowaniu środków chemicznych w ruchu zakładu górniczego.
Podczas spotkania poruszono również kwestię wdrożonych działań, zapewniających skuteczną realizację wniosków XLII Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie, w zakresie zweryfikowania zakresu stosowanych metod i kryteriów oceny stanu zagrożenia tąpaniami w zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny, z uwzględnieniem specyficznych dla każdego zakładu górniczego warunków górniczo-geologicznych.
W podjętej uchwale dedykowanej przedsiębiorcom górniczym, sformułowano postulaty dotyczące podjęcia prac badawczych umożliwiających opracowanie metodologii badań prewencyjnych, mających na celu ograniczenie zgonów naturalnych w górnictwie, ujednolicenie wymagań kwalifikacyjnych do wykonywania określonych czynności w ruchu podziemnego zakładu górniczego, przyjęcie minimalnych wymagań dotyczących czasookresów kursów specjalistycznych oraz zaktualizowanie doboru środków chemicznych do warunków górniczo-geologicznych i zastosowanych technologii robót.
Komisja Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa WUG. Do jej zadań należy przygotowywanie i przedkładanie Prezesowi WUG opinii dotyczących stanu bezpieczeństwa pracy w górnictwie.