Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Przyszłość polskiej energetyki w węglu i gazie

Przyszłość polskiej energetyki w węglu i gazie

11 Września 2013

Podczas uroczystego otwarcia Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego " KATOWICE 2013" premier Donald Tusk zapewniał, że dla polskiej energetyki w dalszym ciągu kluczowe znaczenie będzie miał węgiel kamienny i brunatny, a w przyszłości także gaz ze złóż łupkowych. Są szanse rozwojowe rodzimego górnictwa. Zapewnień szefa polskiego rządu słuchali liderzy światowej branży wydobywczej i sektorów gospodarczych ściśle z nią związanych , którzy zgromadzili się 10 września br. na palcu przy katowickim "Spodku, gdzie ulokowane zostały największe ekspozycje.

W otwarciu targów i wśród pierwszych gości zwiedzających wystawowe stoiska był m.in. prezes WUG Piotr Litwa. Międzynarodowy festiwal potencjału górniczego odbywa się w Katowicach już od 28 lat. Jest największą ekspozycją branży górniczej w Europie. Ekspozycje można zwiedzać do piątku, 13 września, w godz. 10.00-17.00. Organizatorem przygotowywanych co dwa lata cyklicznych spotkań i wystaw jest Polska Technika Górnicza S.A., która skupia największych polskich producentów maszyn i urządzeń górniczych. Tegorocznej edycji MTGPEiH towarzyszy Konkurs "Innowacyjne Rozwiązania w Budowie Maszyn i Urządzeń Górniczych – Innowacyjny Produkt 2013. W targach uczestniczy ponad 400 firm z 15 krajów, m.in. W. Brytanii, RPA, Republiki Czeskiej, Niemiec, Ukrainy, Rosji i Słowacji. Z polskich przedsiębiorstw najbogatszą ofertę prezentują m.in. : Grupa Kopex, Grupa Famur, Huta Łabędy S.A., Grupa Carboautomatyka, Fabryka Wolbrom, Elektrometal, Marat – Elwro, Powen, Emag, Ponar, Hydrotech, Apator, Damel, Fama Gniew i Compensus.

Tegoroczne targi odbywają się pod honorowym patronatem wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. Międzynarodowej ekspozycji patronatów udzielili także: wojewoda śląski, prezydent Katowic, prezes Wyższego Urzędu Górniczego i dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, rektorzy Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Śląskiej,

Wystawy prezentują kompleksowe usługi dla górnictwa, począwszy od projektowania do wyposażania całych kompleksów wydobywczych. Organizatorzy uważają, że katowicka ekspozycja - z racji nowoczesności i kompleksowości prezentowanej oferty - przez kolejne lata, wytyczać będzie kierunki rozwoju górnictwa, sprzyjać podnoszeniu wydajności i bezpieczeństwa pracy.

Jedną z imprez towarzyszących targom wystawom i spotkaniom była wtorkowa Konferencja pt. "Globalny rynek górniczy - wizja przyszłości". Wśród jej uczestników był m.in. prezes WUG. W trakcie czterogodzinnej debaty wskazywano warunki, które trzeba spełnić żeby polska energetyka w przyszłości mogła bazować na rodzimym, a nie sprowadzanym z zagranicy węglu. Wśród wymienianych przesłanek była np. zmiana przepisów, redukcja kosztów i wzrost efektywności.

do góry