Szanse i wyzwania dla górnictwa miedziowego
17 Września 201517 września br. w Lubinie rozpoczęły się sesje plenarne Międzynarodowego Kongresu Górnictwa Rud Miedzi. W uroczystym otwarciu dwudniowych obrad uczestniczył m.in. wiceprezes WUG Wojciech Magiera. Wczoraj dla uczestników kongresu przygotowano 10 wizyt technicznych w kopalniach, jednostkach i obiektach KGHM Polska Miedź S.A.
Sesje kongresowe dotyczą m.in.: aktualnego stanu i perspektyw rozwoju górnictwa rud miedzi w Polsce i na świecie, bazy zasobowej i eksploatacji nowych złóż, technicznych i technologicznych aspektów produkcji górniczej oraz profilaktyki zagrożeń, organizacji i bezpieczeństwa pracy.
W obradach uczestniczą przedstawiciele firm górniczych oraz jednostek naukowo-badawczych z całego świata. Szanse i wyzwania górnictwa miedziowego będą wiodącym wątkiem prowadzonych dyskusji. KGHM Polska Miedź S.A., którego prezes jest patronem honorowym kongresu, to firma o międzynarodowym zasięgu. Ma aktywa w Polsce, Chile, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Stosuje wiele nowatorskich rozwiązań, ale podobnie jak cały światowy sektor wydobywczy, stoi na progu innowacyjnej rewolucji. Jak zapewniał przed rozpoczęciem obrad prezes miedziowego kombinatu Herbert Wirth, pytania o technologie przyszłości, w tym perspektywy inteligentnej kopalni, powinny zostać postawione na międzynarodowym forum wymiany wiedzy i doświadczeń. Konieczność wypracowywania i zastosowania nowych technologii oraz technik wydobycia wymuszają uwarunkowania geologiczne, ekonomiczne oraz zagrożenia towarzyszące eksploatacji coraz głębiej zalegających pokładów rud miedzi.
Kongres został zorganizowany przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Lubin oraz Związek Pracodawców Polska Miedź. Obradom towarzyszy wystawa osiągnięć górniczej techniki, na której maszyny i urządzenia prezentuje trzydzieści jeden firm. Ekspozycje przygotowane na terenie Centrali KGHM Polska Miedź S.A. są dostępne dla wszystkich zainteresowanych.