Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/W Wyższym Urzędzie Górniczym działa zespół, który (..)

W Wyższym Urzędzie Górniczym działa zespół, który przyjrzy się drążeniu tuneli

19 Lutego 2025

14 lutego br. w Wyższym Urzędzie Górniczym odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu do spraw ruchu zakładów prowadzących działalność na podstawie art. 2 ustawy - Prawo geologiczne i górnicze. Chodzi m.in. o zakłady, które drażą tunele czy prowadzą działalność turystyczną w nieczynnych wyrobiskach kopalnianych.

Zespół został powołany 31 grudnia 2024 r. przez prezesa WUG Piotra Litwę. Działa pod przewodnictwem wiceprezesa WUG Piotra Wojtachy, a w jego skład wchodzą przedstawiciele departamentów merytorycznych WUG.

Zespół zajmie się m.in. analizą stosowania prawa w ruchu zakładów prowadzących działalność na podstawie art. 2 Pgg oraz opracowaniem propozycji nowych rozwiązań prawnych. Ponadto zaproponuje kierunki działań organów nadzoru górniczego oraz będzie upowszechniać dobre praktyki w sprawach ruchu takich zakładów. Wszystko to we współpracy z przedsiębiorcami, inwestorami, wykonawcami oraz instytucjami naukowymi.

Zastępca przewodniczącego zespołu Jarosław Mgłosiek (zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska, Gospodarki Złożem i Wiertnictwa WUG) podczas inauguracyjnego spotkania poinformował, że zespół opracuje metodykę - podręcznik jednolitych, dobrych praktyk dla pracowników organów nadzoru górniczego. W pierwszej kolejności powstanie metodyka dotycząca drążenia tuneli. To dlatego, że przy coraz większej liczbie inwestycji drogowych i kolejowych drążone są tunele z zastosowaniem techniki górniczej.

Opracowanie metodyki we współpracy ze środowiskiem „tunelowym” przyczyni się do właściwego stosowania przepisów Pgg, a tym samym podniesie stan bezpieczeństwa prowadzenia ruchu przedmiotowych zakładów.

Artykuł 2 ustawy - Prawo geologiczne i górnicze mówi o stosowaniu jej przepisów do:
1) budowy, rozbudowy oraz utrzymywania systemów odwadniania zlikwidowanych zakładów górniczych;
1a) utrzymywania i niezwiązanego z wydobywaniem kopaliny ze złoża wykorzystywania podziemnej części likwidowanych zakładów górniczych niezbędnej do prowadzenia ruchu innych zakładów górniczych;
2) robót prowadzonych w wyrobiskach zlikwidowanych podziemnych zakładów górniczych w celach innych niż określone ustawą, w szczególności turystycznych, leczniczych i rekreacyjnych;
3) robót podziemnych prowadzonych w celach naukowych, badawczych, doświadczalnych i szkoleniowych na potrzeby geologii i górnictwa;
4) drążenia tuneli;
5) likwidacji obiektów, urządzeń oraz instalacji, o których mowa w pkt 1-4.

do góry