W energetycznym sercu Polski
14 Maja 2013Nie tylko w Polsce wygasa model wzrostu gospodarczego, który jest oparty na niskich palcach i niskich cenach. Takie przesłanie wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński przekazał wczoraj uczestnikom V Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Zapewniał, że wszyscy musimy się mobilizować do innowacyjnego działania i myślenia. Tego nie można jedynie oczekiwać od rządu i przedsiębiorców.
W Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach rozpoczął się wczoraj trzydniowy kongres. Debatę plenarną, otwierająca obrady, poświecono przyszłości gospodarki europejskiej. Wśród blisko 100 zaplanowanych sesji kilkanaście dotyczy problematyki górnictwa i wyzwań, którym musi sprostać energetyka. Będą w nich uczestniczyć przedstawiciele nadzoru górniczego.
Dr inż. Piotr Litwa, prezes WUG był wśród gości inauguracji debaty V Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Dzisiaj będzie jednym z prelegentów podczas sesji dotyczącej europejskich dylematów towarzyszących poszukiwaniom i wydobyciu gazu łupkowego. Weźmie także udział w uroczystym otwarciu Centrum Czystych Technologii Węglowych w Katowicach. Wydarzenie to stanowi jedną z imprez towarzyszących Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013. CCTW jest wspólnym projektem Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach i w Mikołowie oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza, finansowanym w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Celem budowy Centrum Czystych Technologii Węglowych jest stworzenie w Polsce wiodącego w Unii Europejskiej ośrodka badawczego oraz rozwoju know-how dla komercjalizacji innowacyjnych czystych technologii węglowych. W środę przedstawiciele kierownictwa WUG uczestniczyć będą w obradach poświęconych górnictwu węgla kamiennego.
Tegoroczny kongres, podobnie jak poprzednie, jest jednym z największych spotkań polityków, menadżerów i ekspertów gospodarczych w Europie. W sesjach zapowiedziało udział około sześciu tysięcy osób. W tym roku obrady szerzej otwarto na problemy gospodarcze świata. Po raz pierwszy przygotowano dwa fora międzykontynentalne: Chiny – Europa oraz Afryka – Europa Centralna. Międzynarodowe obrady w sercu energetycznym Polski – jak nazywano Katowice w kongresowych rozmowach – w imieniu organizatorów otworzył Wojciech Kuśpik. Pierwszą debatę, w której głos zabierali przedstawiciele rządów Grupy Wyszehradzkiej, prowadził prof. Jerzy Buzek – eurodeputowany, były premier rządu RP.