Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/W magazynie gazu Kosakowo testowano scenariusz awarii

W magazynie gazu Kosakowo testowano scenariusz awarii

30 Września 2024

W dniu 27 września br., na zaproszenie Zarządu Gas Storage Poland sp. z o.o., przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego i OUG w Gdańsku wzięli udział w ćwiczeniach wewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego (WPOR). Odbyły się one na terenie Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu (KPMG) Kosakowo.

Wydarzenie składało się z sesji szkoleniowej obejmującej zapoznanie się z zakładem górniczym i instalacją magazynu Kosakowo oraz ćwiczeń terenowych mających na celu likwidację zasymulowanej awarii przemysłowej.

Wśród uczestników ćwiczeń byli przedstawiciele: Gas Storage Poland, państwowej oraz ochotniczej straży pożarnej, zespół ratownictwa medycznego oraz dwa zastępy ratowników Ratowniczej Stacji Górnictwa Otworowego (RSGO) w Krakowie. Ich celem było sprawdzenie jednego ze scenariuszy poważnej awarii przemysłowej napowierzchniowej instalacji KPMG Kosakowo. Przeprowadzono symulację uszkodzenia instalacji do zatłaczania gazu ziemnego do komór magazynowych, spowodowanego przewróceniem się podnośnika koszowego na instalację. W konsekwencji tego zdarzenia doszło do niekontrolowanej emisji gazu ziemnego, zapłonu,
a następnie wybuchu gazu, skutkiem czego rannych zostało trzech pracowników. Po uruchomieniu ręcznego ostrzegacza pożarowego nastąpiło automatyczne powiadomienie służb o zdarzeniu pożarowym, ogłoszono alarm i przeprowadzono ewakuację pracowników KPMG z obiektu. Kierowanie akcją ratowniczą objął kierownik ruchu zakładu górniczego. W trakcie symulacji przećwiczono zabezpieczenie terenu, schładzanie instalacji poprzez zraszanie kurtynami wodnymi, ewakuację z miejsca zdarzenia poszkodowanych, udzielenie pierwszej pomocy i transport do szpitala, diagnozę uszkodzeń instalacji, monitoring stanu atmosfery oraz wykonane przez ratowników RSGO w Krakowie ręczne zamknięcie hydraulicznego zaworu kulowego przy głowicy odwiertu, odcinające wypływ gazu
z komory magazynowej i likwidujące płomień. W trakcie ćwiczeń kierownictwo akcji ratowniczej oraz służby uczestniczące w usunięciu zasymulowanej awarii zrealizowały zadania określone w przyjętym scenariuszu i dokumentacji.

Analiza przebiegu ćwiczeń przyczyni się do doskonalenia schematów postępowania i działań ratowniczych mających na celu zwalczanie i ograniczanie skutków awarii przemysłowych, mogących wystąpić podczas likwidacji uszkodzeń przemysłowych w podziemnych magazynach paliw oraz w miejscach poszukiwania i wydobywania węglowodorów ze złóż.

Ćwiczenia obserwowali m.in. przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, właściciela obiektu ORLEN SA - Oddział Centralny PGNiG w Warszawie, służb pożarniczych, policyjnych, WIOŚ oraz władz lokalnych.

do góry