„Wujek” ma drugą powierzchniową stację odmetanowania
11 Września 2015Wiceprezes WUG Wojciech Magiera uczestniczył 11 września br. w uroczystości otwarcia powierzchniowej stacji odmetanowania w KWK „Wujek” Ruch „Wujek”, należącej do KHW S.A. To już 18. tego typu stacja na Górnym Śląsku, w kopalniach o największym zagrożeniu metanowym, druga w KWK „Wujek”. Inwestycja została zrealizowana ze środków własnych KHW S.A. Jak szacuje prezes holdingu Zygmunt Łukaszczyk, zagospodarowanie ujętego metanu przyniesie kopalni 16 mln zł przychodu ze sprzedaży gazu do celów energetycznych.
Wiceprezes Wojciech Magiera powiedział podczas uroczystości uruchomienia nowej inwestycji, że powierzchniowe stacje odmetanowania są obecnie najbardziej efektywne w zwalczaniu najgroźniejszego zagrożenia w polskim górnictwie podziemnym. Jednej tonie wydobywanego węgla towarzyszy obecnie ok. 12 m3 wydzielającego się ze złoża metanu. Ujmowane jest z tego 36 %, a do przemysłowego wykorzystywania trafia połowa ujętego gazu. Kilkanaście lat temu metan był postrzegany tylko negatywnie, jako uboczny produkt eksploatacji i cichy zabójca górników. Dziś dostrzega się jego wartość ekonomiczną, ponieważ jest nośnikiem energii elektrycznej i cieplnej, która może być dodatkowo wykorzystywana do chłodzenia, a ten z kolei przynosi wymierne efekty w centralnej klimatyzacji podziemnych wyrobisk.
Po katastrofie w 2009 r. w KWK „Wujek” Ruch „Śląsk”, w której życie straciło 20 górników, budowa powierzchniowej stacji odmetanowania w tym zakładzie była warunkiem stawianym przez prezesa WUG przed uruchomieniem kolejnej ściany eksploatacyjnej. Dyrekcja kopalni warunek ten spełniła. Wiceprezes WUG Wojciech Magiera podkreślał, że budowa i uruchomienie stacji w Ruchu „Wujek” była już inicjatywą własną zarządu KHW S.A., co świadczy o zmianie podejścia do bezpieczeństwa załogi i oddziaływania kopalni na środowisko. Ujmowanie i zagospodarowanie metanu przynosi efekt ekologiczny, ponieważ mniej gazu emituje się do atmosfery.