Wypadek zbiorowy w KWK „ROW” Ruch Rydułtowy - działania nadzoru górniczego
13 Lipca 2024W czwartek, 11 lipca br. o godz. 8.16 doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego w KWK „ROW” Ruch Rydułtowy, należącej do Polskiej Grupy Górniczej S.A. W sobotę, ok. godz. 13.20 ratownicy odnaleźli przytomnego, ostatniego z poszukiwanych pracowników.
Do wstrząsu o energii 2,4x107 J doszło w jednym z rejonów eksploatacyjnych kopalni na poziomie 1200 m. Przyczyną wstrząsu było wyładowanie energii skumulowanej w górotworze. W chwili jego zaistnienia w rejonie zagrożonym przebywało 78 pracowników skierowanych tam do robót konserwacyjnych. Kopalnia nie prowadziła w tym czasie robót związanych z wydobyciem węgla.
W akcji ratowniczej każdego dnia brało udział kilkanaście zastępów ratowniczych z kopalń należących do Polskiej Grupy Górniczej oraz Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. 11 lipca br. na powierzchnię zostało ewakuowanych 76 z 78 osób przebywających w czasie wstrząsu pod ziemią. W godzinach popołudniowych tego samego dnia ratownicy zlokalizowali jednego z poszukiwanych pracowników. O godz. 18.35 lekarz stwierdził jego zgon.
Od czwartku do soboty kontynuowano akcję ratowniczą polegającą na poszukiwaniu 1 osoby. W sobotę, 13 lipca ok. godz. 13.20 ratownicy odnaleźli przytomnego, ostatniego z poszukiwanych pracowników. O godz. 18.05 przetransportowano go na powierzchnię pod stałą opieką lekarza.
W końcowej fazie akcji ratowniczej dokonano zabezpieczenia dojścia do rejonu objętego skutkami wstrząsu przed dostępem osób postronnych. 13 lipca o godz. 18.06 kierownik akcji ratowniczej zakończył jej prowadzenie.
Działania będących na miejscu pracowników Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach oraz Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku polegały na nadzorze prowadzonej akcji ratowniczej oraz analizie i ocenie zagrożeń - tąpaniami, metanowego oraz pożarowego. Prowadzono monitorowanie oraz analizę składu atmosfery kopalnianej, a także obserwacje geofizyczne w celu oceny stanu zagrożenia sejsmicznego. W sztabie akcji ratowniczej przebywali przedstawiciele jednostek naukowo-badawczych i uczelni, którzy doradzali kierownikowi akcji w kwestiach monitoringu i zwalczania zagrożeń naturalnych.