Ze świata
Lista aktualności Znaleziono wiadomości: 408.
Kolumbia utworzy krajową firmę wydobywczą
Kolumbia przygotowuje się do uruchomienia państwowej firmy wydobywczej, zapowiedział prezes rządowej Narodowej Agencji Górniczej (ANM) Alvaro Pardo. Rząd lewicowego prezydenta Gustavo Petro zobowiązał się do zreformowania sektora wydobywczego, wykluczając wydawanie kolejnych licencji dla dużych kopalni odkrywkowych, ponieważ Kolumbia koncentruje się na minerałach ważnych dla transformacji energetycznej.
Glencore rezygnuje z australijskiego projektu węglowego
Potentat wydobywczy firma Glencore odłożyła plany budowy gigantycznej kopalni węgla w stanie Queensland, która stałaby się jedną z największych w Australii. Szwajcarska firma twierdzi, że decyzja o rezygnacji z projektu „Valeria” jest skutkiem globalnej niepewności, co do przyszłości węgla oraz wzrostu państwowych opłat licencyjnych w Australii.
BHP inwestuje we wspieraną przez Gatesa i Friedlanda firmę I-Rox
Największe przedsiębiorstwo górnicze na świecie - BHP Group - dołączyło do miliardera w przemyśle wydobywczym Roberta Friedlanda oraz jego firmy I-Pulse, a także do kontrolowanej przez Billa Gatesa Breakthrough Energy Ventures. Wspólnie będą realizować projekt czystych technologii, które mają pomóc sektorowi wydobywczemu oszczędzać energię.
Kanadyjczycy chcą ograniczyć chińskie udziały w rodzimych firmach górniczych
Chiny posiadają znaczące udziały w ponad 20 kanadyjskich firmach wydobywczych, w tym tych największych. Według danych zebranych przez Bloomberg co najmniej 27 spółek, w tym Teck Resources, Ivanhoe Mines czy First Quantum Minerals, ma udziałowców powiązanych z Chinami. Kanada zamierza przystopować chińską aktywność.
Przyszłość górnictwa głębokomorskiego pod znakiem zapytania
Powołując się na niebezpieczne zmiany klimatyczne, Francja wezwała do wprowadzenia międzynarodowego zakazu dla głębokomorskiego górnictwa wydobywczego. Mocny głos władz tego państwa pojawił się w trakcie negocjacji prowadzonych przez kraje członkowskie Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego (International Seabed Authority - ISA) stowarzyszonej z ONZ.
Nie najlepsze perspektywy dla cen rudy żelaza
Ceny rudy żelaza do końca 2022 r. osiągną najniższy poziom w ciągu ostatnich czterech lat. Prawdopodobnie będą spadać również w przyszłym roku, ponieważ Chiny i Europa ograniczą produkcję stali. Jednocześnie presja na dodatkowe dostawy będzie wzrastać.
Vale rozpoczyna rozbudowę kompleksu miedziowego w Kanadzie
Brazylijskie przedsiębiorstwo Vale, największy na świecie producent rudy żelaza i niklu, rozpoczął warty 684 mln dol. pierwszy etap ekspansji w kopalni Copper Cliff Complex South Mine w Ontario w Kanadzie. Oczekuje się, że niemalże podwoi ona produkcję rudy w zakładzie w Sudbury, zwiększając roczne prognozy do około 10 000 ton niklu i 13 000 ton miedzi.
Kanada i Korea Południowa pogłębiają współpracę
Premier Kanady Justin Trudeau i prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol uzgodnili, że wzmocnią współpracę w zakresie mineralnych surowców krytycznych, wykorzystywanych w produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych.
Chiny zabezpieczają się linią kolejową z Mongolii
Państwo Środka robi wszystko, aby zaopatrzyć przed zimą swoją energetykę w węgiel. Wysiłki te zostały wzmocnione wraz z ukończeniem na początku września br. nowej linii kolejowej w Mongolii. 240-kilometrowa trasa od kopalni węgla Tavan Tolgoi na pustyni Gobi do granicy z Chinami już przynosi korzyści.
Glencore wchodzi na rynek litu
Gigant wydobywczy, szwajcarska firma Glencore, pracuje nad poszerzeniem oferty handlowej o lit. Zapotrzebowanie na ten metal, wykorzystywany w produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych, cały czas rośnie.