Ze świata
Lista aktualności Znaleziono wiadomości: 404.
Mali podpisało umowę z Chińczykami na eksploatację kopalni litu
Mali zawarło umowę z chińską spółką Ganfeng Lithium na eksploatację kopalni litu Goulamina. Państwo Afryki Zachodniej zagwarantowało sobie wzrost udziału w projekcie zgodnie z nowym kodeksem wydobywczym.
Długie pożegnanie z węglem
Ponad 2 lata po tym, jak negocjatorzy klimatyczni po raz pierwszy próbowali odesłać węgiel na karty historii, najbrudniejsze paliwo kopalne przeżywa kolejne 5 minut. W ubiegłym roku jego wydobycie osiągnęło rekordowy poziom.
Vulcan Energy rozpoczyna w Niemczech produkcję chlorku litu
Dostawca litu, firma Vulcan Energy, ogłosił rozpoczęcie produkcji chlorku litu z wykorzystaniem energii geotermalnej w zakładzie ekstrakcji w Niemczech. Będzie to pierwszy przypadek produkcji litu z tamtejszych złóż. Vulcan Energy uzyskała licencję na eksploatację bogatej w lit gorącej solanki ze zbiorników podziemnych zlokalizowanych w regionie doliny górnego Renu.
Eramet kontynuuje działalność w Nowej Kaledonii
Francuska grupa wydobywcza Eramet poinformowała, że osiągnęła porozumienie z rządem w sprawie kontynuowania działalności wydobywczej swojej spółki zależnej SLN w Nowej Kaledonii, francuskim terytorium zamorskim w zachodniej części Oceanu Spokojnego.
Brudny węgiel czy brudne metale?
W jakim kierunku pójdzie w najbliższych dekadach przemysł wydobywczy w związku z zachodzącymi zmianami klimatu? Scenariusz, jaki się dla niego kreśli, wygląda mniej więcej tak: system transportu oparty na paliwach kopalnych musi być w 100% zelektryfikowany, a elektrownie opalane ropą, gazem i węglem muszą ustąpić korzystającym z energii słonecznej, wiatrowej i jądrowej.
Indonezja zaniża emisję metanu z górnictwa?
Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez zespół doradców ds. energetyki Ember, emisje metanu z rozwijającego się sektora wydobycia węgla w Indonezji są znacznie zaniżone, co zagraża międzynarodowym zobowiązaniom klimatycznym tego kraju.
Przedsiębiorstwo górnicze buduje farmę wiatrową w RPA
Producent węgla Seriti Resources rozpoczął budowę największej farmy wiatrowej w Republice Południowej Afryki. Przemysł wydobywczy w RPA stara się zmniejszyć zależność od znajdującego się w trudnej sytuacji państwowego przedsiębiorstwa energetycznego Eskom Holdings SOC.
Afryka coraz bliżej pierwszej na kontynencie rafinerii kobaltu
Do końca 2025 r. w Zambii ma powstać pierwsza rafineria siarczanu kobaltu, jedna z niewielu poza Chinami, która będzie w stanie wytworzyć kluczowy składnik wykorzystywany w produkcji akumulatorów litowo-jonowych.
Sektor wydobywczy sprzeciwia się wprowadzeniu zakazu dla kopalń odkrywkowych w Meksyku
Na początku lutego br. prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador zaproponował wprowadzenie zakazu wydawania nowych koncesji na projekty wydobycia odkrywkowego. Przedstawiciele przemysłu wydobywczego alarmują, że pomysł ten ograniczy inwestycje w kluczowym dla Meksyku sektorze gospodarki.
Zagłębia węglowe w Kolumbii Brytyjskiej źródłem mineralnych surowców krytycznych
Podczas konferencji AME Roundup w Vancouver firma Geoscience BC uruchomiła program Critical Minerals and Metals in BC Mine Tailings and Waste Rock. Przedsięwzięcie, które obejmie prowincję Kolumbia Brytyjska, ma na celu ustalenie, czy i gdzie w odpadach kopalnianych oraz skałach płonnych można znaleźć potencjalne źródła mineralnych surowców krytycznych.