Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 10/1998
MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
Andrzej Zorychta, Andrzej Surma
W artykule zostały przedstawione doświadczenia uzyskane w kopalni "Wesoła" w zakresie oceny stateczności wyrobisk w samodzielnej obudowie kotwiowej przez systematyczną kontrole obniżania stropu. Wnioski wynikające z artykułu mogą posłużyć w praktyce do prawidłowej interpretacji zjawisk zachodzących w otoczeniu wyrobisk. Należy jednak mieć na uwadze, że uogólnienie pewnych zjawisk przy różnorodności warunków geologicznych nie zawsze przynosi pożądane rezultaty.
Andrzej Kowalski, Eligiusz Jędrzec, Józef Kłyż
Artykuł zawiera ocenę podatności terenu do zabudowy likwidowanych kopalń wałbrzyskich, którą udokumentowano w postaci warstw mapy numerycznej. Istotnymi rozwiązaniami podanymi w artykule są: przedstawienie wyników oceny obejmujące obszerny zakres danych geologiczno-górniczych, określenie czasu zanikania deformacji po zakończeniu eksploatacji w zależności od głębokości eksploatacji oraz prognoza deformacji wiekowych.
Kazimierz Sęp, Adam Twardy
Morze Bałtyckie to jedno z najbardziej zdegradowanych mórz na świecie. Eksploracja podmorskich złóż ropy i gazu oraz ich eksploatacja stanowią poważny czynnik oddziałujący na środowisko. Autorzy artykułu na przykładzie prac wiertniczych i eksploatacyjnych "Petrabalticu" dowodzą, że działalność ta prowadzona może być w sposób bezpieczny zarówno dla środowiska jak i ludzi.
Michał Stopera, Jerzy Stasica, Zbigniew Rak
Artykuł dotyczy stosowania w górnictwie i geologii, dla rozpoznania struktury górotworu, urządzeń do pomiaru rozwarstwień, z zastosowaniem tak zwanych rozwarstwomierzy. Urządzenia te pozwalają zastąpić określanie rodzaju i grubości warstw skalnych metodami wiertniczymi.
Tadeusz Zmysłowski
W artykule omówiono problem hamulców jako jednego z najistotniejszych elementów mających wpływ na bezpieczeństwo transportu szybowego. Wypracowanie i realizacja możliwie optymalnej strategii, właściwe stymulowanie niezbędnych działań modernizacyjnych w tym zakresie są potrzebą chwili. Ograniczenia wynikające z sytuacji ekonomicznej górnictwa muszą być brane pod uwagę, lecz nie mogą przysłonić faktu że, stan techniczny wielu instalacji wyciągowych jest niezadowalający, są one w znacznej części zużyte moralnie i fizycznie.
Andrzej Wojtusiak, Jerzy Godziek
Autorzy publikacji podejmują temat zabezpieczenia obudowy deformowanych szybów w warunkach występowania zagrożeń wodnych i metanowych. Ilustrują go praktycznym przykładem nowatorskiego zabezpieczenia obudową rury szybowej szybu V KWK "Sośnica".
Franciszek Rosiek, Marek Sikora, Jacek Urbański
Przedstawiono sposób i wyniki przykładowych obliczeń granicznej długości lutniociągu, powyżej której należy stosować szeregowe połączenie wentylatorów dla zwiększenia ilości powietrza w przodku, a poniżej której możliwa jest praca równoległa tych wentylatorów. Obliczenia wykonano dla lutniociągu tłoczącego, dla dwóch średnic i trzech typów współpracujących z nim wentylatorów. Podano również praktyczne sposoby wyznaczenie rzeczywistego współczynnika szczelności istniejącego lutniociągu oraz sposobu wyznaczania oporu granicznego dla pracy równoległej lub szeregowej wentylatorów lutniowych.
Wojciech Ciążyński
Artykuł dotyczy kwalifikacji i działalności rzeczoznawców wynikających z rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach górniczych oraz zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w sprawie określania kryteriów zagrożeń w zakładach górniczych.