Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 08/2000
MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
Piotr Głuch
Chodniki przyścianowe należą do grupy wyrobisk korytarzowych najczęściej wykonywanych w kopalniach węgla kamiennego dla przygotowania frontu eksploatacji ścianowej. W artykule przedstawiono rozwiązanie systemu odbudowy chodnika przyścianowego zaawansowanej technologii AT-AS. Stosowane powszechnie późnopodporowe konstrukcje obudów chodników nie wykorzystują własnej wytrzymałości skat górotworu dla przenoszenia obciążenia, które wywołuje. Zdecydowaną poprawę stanu technicznego i bezpieczeństwa drążenia chodników można uzyskać przez zastosowanie obudów wczesnopodporowych aktywnie oddziaływujących na masyw skalny przed deformacją i rozwarstwieniem. Przy zastosowaniu obudowy podporowo-kotwiowej z wężami rozporowymi, kotwiami z naciągiem wstępnym i stojakami z podpornością wstępną istnieje możliwość efektywnego utrzymania chodników przyścianowych w jednostronnym otoczeniu zrobów.
Andrzej Kowalski, Eligiusz Jędrzejec
W artykule przedstawiono komentarz do opracowanych w Głównym Instytucie Górnictwa "Zasad oceny możliwości prowadzenia podziemnej eksploatacji górniczej z uwagi na ochronę obiektów budowlanych" w zakresie określania wpływu dokonanej eksploatacji, sporządzania prognoz deformacji powierzchni terenu, ich kontroli oraz profilaktyki górniczej.
Jan Butra, Stanisław Orzepowski
Przedstawiono przebieg dotychczasowych badań nad poszukiwaniem symptomów wstrząsów wysokoenergetycznych w oparciu o pomiary deformacji pionowych otworów wiertniczych w kopalniach rud miedzi i węgla. Omówiono wyniki kolejnego doświadczenia przeprowadzonego w okresie od 22.09.96 do 11.08.98, w oddziale G-12 kopalni "Rudna", w czasie którego wykonano 3584 pomiarów deformacji w sześciu pionowych otworach usytuowanych na wybiegu dwóch frontów eksploatacyjnych. W tym okresie wystąpiło ponad 180 wstrząsów. Przedmiotem artykułu jest próba oceny skuteczności wykrywania symptomów wstrząsów wysokoenergetycznych. Podsumowano wyniki badań w oddziale G-12, pokazując proporcję liczby symptomów po których wystąpiły wstrząsy wysokoenergetyczne do liczby symptomów, po których wstrząsy wysokoenergetyczne nie wystąpiły. Omówiono sposoby dodatkowego weryfikowania prawdziwości potencjalnych symptomów wstrząsów.
Zbigniew Król, Józef Ołowski, Jacek Piskorski
Wśród współczesnych technologii odsiarczania gazu ziemnego przydatnych dla niewielkich obiektów wyróżniają się korzystnie metody "Redox", których produktem końcowym jest siarka elementarna. Spośród nich szczególnie szybko rozwijają się technologie wykorzystujące chelaty żelaza (Fe-EDTA) jako katalizator konwersji H2S do siarki. Artykuł prezentuje wyniki testowania i wdrożenia w O/SZGNiG Sanok krajowej odmiany chelatowej technologii odsiarczania opracowanej przez IGNiG Kraków, znanej pod nazwą IGNiG-Chelate.
Adam Hassa
Choroba zawodowa to uszczerbek na zdrowiu spowodowany działaniem czynników szkodliwych występujących w środowisku pracy lub związanych ze sposobem wykonywania pracy. Analiza struktury i zapadalności na choroby zawodowe przeprowadzona w niniejszym artykule oparta jest na podstawie danych opracowywanych w Centralnym Rejestrze Chorób Zawodowych Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. Jako podstawę klasyfikacji jednostek gospodarki narodowej oraz działów górnictwa przyjęto Europejską Klasyfikację Działalności (EKD). Natomiast podstawę obliczania współczynników zapadalności na choroby zawodowe stanowią dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące liczby osób zatrudnionych.
Ireneusz Grzybek
Począwszy od Konferencji nt. Środowiska i Rozwoju, jaka odbyła się w 1992 r. w Rio de Janeiro, zawrotną karierę robi termin "zrównoważony rozwój" (ang. sustainable develop-ment). Wyraża się to m.in. jego ujęciem w nazwach znaczących ciał międzynarodowych, jak np. powołana przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Komisja Zrównoważonego Rozwoju (Commission on Sustainable Development), jak i obecnością w wielu dokumentach rządowych (np. [1]) i opracowaniach naukowych. Mimo powszechnego użycia termin ten jest jednak różnie rozumiany, a z naszej perspektywy może się wydawać, że często jest nadużywany - szczególnie wtedy, gdy nawet pośrednio nie odnosi się go do zagadnień ochrony środowiska. Podejście takie jest jednak niezupełnie uprawnione, gdyż wg najbardziej miarodajnych, bo ONZ-owskich definicji, za zrównoważony uznaje się taki rozwój, który zaspakaja podstawowe potrzeby obecnego społeczeństwa, nie zmuszając równocześnie przyszłych generacji do żadnych kompromisów dotyczących zaspokojenia ich potrzeb.